Keyfî Drag Race Tekrarı: Monster Ball

Keyfî Drag Race Tekrarı: Monster Ball

Kabuğundan geç çıkmış ve bunun için de haklı sebeplere sahip bir birey olarak bu sabah kimliğime tam anlamıyla kavuşma faslının aileyi ilgilendiren kısımını da başımdan savıp tamamladım. Bunu sizlerle paylaşıyorum, çünkü hem sinemayla eğitilme ve Drag Race’le de kavrulma sürecinin büyük bir parçası oldu blog. Kendimle barışmamı, kendi doğrumu yaşamamı sağladı her şeyden önce. Dolayısıyla en başından bildiklerimi arkadaşlarımla inşa ettiğim ikinci aileme daha önce anlatmama alınan kandaşlarım yeni normalimize alışırken bloga gelen ve sosyal medyada gördüğüm yorumlara topluca cevap vermek istiyorum: VH1, Drag Race’i salt bir popülerlik oyununa döndürse bile ses verdiği, kendi klanını bulmasını sağladığı bir kalabalık mevcut. Her meselede nostaljik olana yakınlığı bulunanların, büyük bir fenomene dönüşen RPDR’ı daha büyük kitlelere ulaştı diye sevmemesini anlıyorum. Ama bu ve benzeri projelerin, hele ki dolabında ikametini sürdürenlere katkısını tahmin bile edemezsiniz.

Bırakın, şu renkli reality şovun tadı çıksın, çıkaramayan da kendine yeni alternatifler bulsun. Bu bitmek bilmeyen somurtma hâlinin diğer yüzünde öylesine büyük bir kavuşma ve ifşa var ki küçük kalabalığımızda baltayı oradan oraya savurmak pek anlamsız kalıyor. Yersiz sitemimi kişisel olarak algılayın da istemiyorum. Aslında kişisel, ama tamamen benimle alakalı muhtevası. Öyle hassas bir dönüm noktasındayım ki burada bulunma sebebimiz de biraz olsun aklımı dağıtabilmek zaten. Yoksa bugün gözümün Drag Race göreceği yok. Yıllara yığılmış özümü bulma yolculuğumun son durağında savrulup betona yapışmamak için mücadele veriyorum. Neyse neyse, aptal bir duygusallık ve ajitasyon enjekte olmadan klavyeme ben asıl toplaşma nedenimize geçeyim: Monster Ball!

Geçtiğimiz sezon hiç beklemediğimiz bir anda yarışta hâlâ bir düzine insan var iken gelen balo görevinin üzerine RuPaulcuğum 33 kostümlü yeni bir podyum için daha kollarını sıvamış. Bu sefer üç kategorimiz var: Cadılar Bayramı’nın vazgeçilmez kostümleri, bir “cadı”msı ve MILF, yani mellem şaplam bir çeviriyle “Düdüklemek/korkutmak/tarafınca korkutulmak istediğimiz canavar”. Ve tabii bunlardan üçüncüsünün de Project Runway misali yarışma dahilinde, üç duvarlı çalışma odasında dikilip hazırlanmış olması gerekiyor. Normalde her bölümde çift dikiş yapıp karşınıza geçiyorum, ama bu sefer mazeretim bulunduğundan çok da incelemeye alamadım. Yani ilk izlenim de denilebilir yazacaklarıma.

Pek sevdiğimiz Miss Vanjie’nin üzdüğünü, Akeria’nın yarıştaki iddiasını bir türlü ortaya koyamadığını, Rajah’nın kalabalığa karıştığını bir kenara bırakırsak kalanı yanlış alınmış kararlarla dolu, neden ve nasılının ciddi ciddi incelenmesi gereken bir bölüm olduğunu düşündüm ben açıkçası. Dört haftadır aynı silüetle sahneye çıkan Ariel’ın 3’te 2 kalburüstü kılıklar sunmasına rağmen elenmesi ama tam onun alanı olmasına rağmen üçte üç batıran Yvie Oddly’nin yüksek notla bölümü tamamlamasını anlamlandırabilen varsa beri gelsin. Yvie’nin “ilginç” olmak için “ilginç” davrandığı drag’i iticiliğe yeni boyutlar kazandırmasına rağmen RuPaul ve jüri paneli bu bölüm ekstra bir ilgi gösterdi kendisine. Hele ki stilettolara taktığı peluş pençeler… Mystique’in country görünümü bile daha cilalıydı.

Hazır “cila” demişken… Balo görevlerinde RPDR jürisinin de artık en çok parası olanı taçlandırdığını fark ettiniz mi? Geçen sezon içlerinde en profesyonel gözüken Aquaria idi, görev birinciliğini aldı. Bu sene de Nina West, Plastique Tiara ve Scarlet Envy çok daha yaratıcı şeylerle karşımıza çıkmasına rağmen Brooke’un cebindeki paranın miktarı karar mekanizmasına epey bir etki etti. Tamamen kılık kıyafet üzerine kurulu olan görevde “kişiliğini göremiyoruz” yorumlarının geldiğini de unutmayalım bu ara. Hakikaten, Elvira gelirken bunlara bonzai falan mı getirdi acaba? DeLa’nın markasına dönüşmüş “fake” kişiliğine burun kıvıran Michelle Visage’ın böcek kıyafetli hâline seni sonunda görebildik dediği seneden beri böylesine absürt bir sıralama çıkarmamışlardı karşımıza.

Ben görev birinciliğinin kendi komfor alanının dışına çıkan Plastique Tiara’ya verilmesi gerektiğini düşündüğüm gibi Scarlet’in de sırf MILF sınıfında özel bir aferini hak etttiğine inandığımdan kızgınım Brooke’un zaferine. Nina West de iyice arka plana düşüyor derken atağını yapıp, konseptleri çok çok iyi uygulanmış olmasa da güzel düşünülmüş şeyler sundu yahu, ayıptır günahtır! Fakat üst tabakadaki kargaşaya itiraz ederken Shuga ve Silky’e itirazım olduğu sanılmasın. Silky’nin görevi anladığını sanmıyorum, Shuga’nın da yaratıcılığına eşlik edecek makyaj ve uygulamaya koyma yetilerinin varlığına. Tek istediğim o kısımdaki kargaşaya Yvie’nin eşlik etmesiydi. Ama Elvira dişe yapıştırılmış gözü çok harika, çok farklı, çok orijinal buldu demek ki. Hadi bakalım…

Bölümdeki berbat değerlendirmeye rağmen kızları daha yakından tanıyabilmemiz adına çalışma odasında bolca vakit geçirebilmiş olmamıza da ek puan. Nina’nın Silky’e kondurduğu öpücükle, kızların çaktırmadan Ariel’ı uyarmasıyla, Brangie’nin filizlenen aşkıyla epey eğlendim. Bu yarışma, birer entertainer olarak daha büyük kaşelere ulaşmaya çalışan yarışmacılarını insan eyledikçe güzel. Monster Ball da hiç şüphesiz ki Untucked’ı saymaz isek, onları bağrımıza basabilmek adına iyi bir fırsat oldu. Bunun haricinde de ekleyeceğim bir şey yok. Hadi dağılalım. Kafam da karmaşık zaten benim. Biraz kendimle yalnız kalayım. Önümüzdeki hafta görüşürüz twinklerim, lubunlarım, zaddylerim, bearlarım. Beni özleyin, bye!

Keyfî Drag Race Tekrarı – Untucked

 • Scarlet’i sevmeme konusunda ısrar ediyorum da son iki bölümdeki performansı iyiydi şimdi… Affet beni Onurcan Mattel!
 • Akeria artık parlayabilir mi? İçime fenalık geldi!
 • Miss Vanjie favorim diyorum fakat kazanamayacağınının o kadar farkındayım ki. Akılda kalıcı bir şey giyemedi doğru düzgün. Bir ilk bölüm var ama üstüne sürekli aynı şeyleri geçirince üstüne tabii…
 • Silky’e ısınma sürecim de tam gaz devam ediyor. Böyle de yalarım tükürdüğümü!
 • Elvira’nın ASLAAAAA yaşlanmaması?!?
 • Trixie’nin All Stars 3’te harikalar yaratmadığı kesin. Ama Drag Race haricindeki en başarılı, en komik, en karizmatik queen hâlâ. Eat it!
 • Rupaul, you look so good, it’s damn near sinful.

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐Vanessa Vanjie Mateo, Brooke Lynn Hytes, Nina West
⭐⭐⭐: A’Keria C. Davenport, Plastique Tiara, Yvie Oddly
⭐⭐: Silky Nutmeg Ganache, Soju, Scarlet Envy, Shuga Cain
: Ra’Jah O’Hara, Ariel Versace, Honey DavenportKahanna Montrese, Mercedes Iman Diamond

Bu tabloyu da böyle bölüm bölüm kendime göre renklendireceğim:

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8 9
A’Keria C. Davenport SAFE SAFE SAFE SAFE SAFE        
Ariel Versace SAFE LOW SAFE SAFE SAFE        
Brooke Lynn Hytes WIN SAFE SAFE HIGH HIGH        
Nina West LOW SAFE WIN SAFE HIGH        
Plastique Tiara HIGH HIGH LOW SAFE WIN        
Ra’Jah O’Hara LOW LOW BTM2 BTM2 SAFE        
Scarlet Envy SAFE SAFE LOW HIGH HIGH        
Shuga Cain SAFE HIGH SAFE SAFE BTM2        
Silky Nutmeg Ganache SAFE SAFE SAFE SAFE LOW        
Vanjie HIGH WIN HIGH LOW SAFE        
Yvie Oddly SAFE HIGH HIGH WIN BTM2        
Mercedes Iman SAFE BTM2 LOW BTM2          
Honey Davenport SAFE SAFE BTM2            
Kahanna Montrese BTM2 BTM2              
Soju BTM2                

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

4 Yorum

 1. Mehmet Noyan

  Yani benimde bu keyfi drag race tekrari yazilarindan sonra seninle ilgili kafamda o da bi lgbt bireyimi düşuncesi olusmustu.Çünku straigt bir erkegin bu yarismadan cok keyif alabilecegini dusunmuyoryum nedense.Sisy that walk sarkisi icin benim ozgurlesmemde payi var gbi biseyler yazmistin sanki Latrice Moniqe yarisiiyla ilgli yazarken.Yazinin başinda bununla ilgili ustu kapali bi itiraftami bulundun anlamadim tam.Jodie Fosterin golden globe konusmasindaki itirafi gbi oldu.Ama iş oyleyse ve aileye açılma söz konusuysa bazi arkdslarimdan bildigim ve dusundugum kadaryla oldukca zor bir sürec.Umarim en iyi sekilde atlatabilirsin bu dönemi.Bir gun yuz yuze de senle sohpet etmeyi isterim yillardr sayfani takip eden ve sinemayla odul sezonuyla ilgli genel.olarak benzer fikirlere sahip biri.olarak.Yarismaya gelirsek bencede kazanan Plastiq olmaliydi Broklyn degil.Ariel in elenmesine cok sevndm herkes surekli kendini tekrarladigini farketti artik.Yvie icin yarisma basinda bende acaba farkli olmak icin ozel bi çaba mi sarfediyor die dusunmedm degil.Benim favorim yine Plastiqtiara.Instagramda sosyal medyada hizla takipcisi artan ve gittikce populeritesini artirmasiyla da bana yine Aquria yi animsatti.Youtuberlarinda gözdesi oldu.Kazanamasa da yarisma ona cok sey katti.

  Yanıt
 2. Metin

  Ben de bu programa olan tahammülünü aslında kendini kabullenmene sağlamasına bağlamıştım ama açık bir şey söyleyemezdim. Benim RPDR hakkındaki görüşlerimse malum; artik karizmatik bir yarışmacı yok ve her şey çok sıkıcı. Ama konuyu başka yöne çekmek gerekirse… acilen lip sync’e alınması gereken şarkılardan bahsetmeli.

  Madonna: Express Yourself
  Madonna: La isla bonita
  Madonna: Hung Up
  Madonna: Papa Don’t Preach
  Madonna: Like A Virgin
  Madonna: Like A Prayer
  Madonna: Holiday
  Madonna: Who’s That Girl
  Bette Middler: The Rose
  Tina Turner: The Bitch is Back
  Tina Turner: Private Dancer
  Cyndie Laupher: Time After Time
  Cyndie Laupher: Girls Wanna Have Fun!
  Barbara Streisand: Woman in Love
  Judy Garland: Over the Rainbow
  Rocky Horror Picture Show: Touch-a Touch-a Touch-a Touch Me
  Annie Lenox feat Aretha Franklin: Sisters Are Doing It for Themselves
  ABBA: Dancing Queen
  ABBA: Gimme Gimme Gimme

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.