Keyfî Drag Race Tekrarı: Bırak Gitsin

Keyfî Drag Race Tekrarı: Bırak Gitsin

All Stars 2’den sonra g*tü başı dağıtan RuPaul’s Drag Race’in giderek “Hmm bu kadronun da yeteri kadar karizması yok.” dedirten on birinci sezonuyla ilgili hemfikir olabileceğimiz tek şey görevlerin oldukça iyi hazırlandığı, öyle değil mi? Altıncı bölümde de Eureka’nın sakatlığıyla hatırladığımız amigoluk/beden eğitimi haftasını hatırlatan, ama daha çok dansa dayalı, Draglympics adında bir şey oluşturmuş canım RuPaul ile ekibi. Love Connie’nin tüm zamanların en iyi mini görevi olmaya aday, ısınma hareketi bol jimnastik rutininden çıkan birinciler, A’Keria ve Plastique’in dev şamata için oluşturduğu iki grupla oturduk bir güzel provasıdır, makyajıdır, dramasıdır izledik olanı biteni son damlasına kadar. Çenesini çalmak da bugüne kaldı.

Efendim, bu tür koşturmacalı, kimin ne yaptığını tam olarak anlayamadığımız, bir iki tekrar yapınca taşların yerine oturduğu kargaşalara pek yanaşmıyorum esasında ama kalan onlu öyle güzel bölündü ki ikiye büyük bir keyifle takip ettim dans rutinlerini. A’Keria hanımefendinin başını çektiği ekip bir tık daha iyi gibi dursa da aman bu da tam batırdı diyebileceğimiz kimse yok galiba. Scarlet’in doğuştan don yağı fiziği ve Nina’nın karışıma fazla camp katan koşturmacaları biraz gözüme çarptı, o kadar. Bu sebeple oturup kimseyi yerden yere vuramıyorum. Brooke Lynn’in bale geçmişinden kalma estetik dansı ve Silky’nin sınır tanımayan shablamleri de pekiştirdi gözümde performanslarını. Daha ne diyeyim?

Biraz podyumdan bahsederek belki kendi sıralamalarıma anlam katabilirim. Vanjie’yi çok seviyor olsam da kostümler konusunda herkesten daha çok bütçeyle buraya gelmiş olmasına rağmen sürekli aynı şeyleri giymesinden fena hâlde şikayetçiyim. Nina’yı çok tatlı buluyor ve draginden haz duyuyorum. Yalnız onun da camp kisvesi altında iyi cilalanmamış Cadılar Bayramı kostümleri giymesine karşıyım. Brooke Lynn bu konuda çağ atlamış gibi duruyor diğerlerinin yanında. Ve tabii A’Keria. İkisi de her hafta, kendi tarzlarında arşa değiyorlar bir güzel. Haricinde iyi bir şey gördüğümüzü söyleyemeyeceğim. Giderek ısındığım Scarlet Envy’nin arada şaşırttığını da ekleyeyim, ancak bu bölüm özelinde kötüydü bence ya neyse.

Scarlet Envy’nin elenmesiyle alakalı olarak da bir iki kelam etmem gerekiyor sanırım. Scarlet’in olmak istediği kadınla olduğu kadın arasında dağlar kadar fark var. Dolayısıyla Rajah ve Shuga’dan önce giderilmiş olması hak hukuk hikâyesine girildiğinde evet biraz üzücü. Ancak RPDR bu tür şoklar yaşatmayı seven, en nihayetinde bi reality show. Yahu All Stars 4’ü Trinity the Tuck ve Monet X Change kazandı, daha ne olsun? Scarlet’in elenmesinden daha beterlerini görmüşken oturup da bunun için prodüksiyona çemkiremeyeceğim yani. Rajah’nın da belli ki eşyalarını toparlamasına az kaldı. Scarlet kızımız biraz para kazanıp yenilediği imajıyla All Stars 5’e gelir, ne var yani?

Ben asıl şu Yvie Oddly meselesine değineceğim. İki bölüm içerisinde yarışmanın favorilerinden en iticisine dönüşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Ya da sadece benim için mi böyle? Burnundaki sümüğe bakmadan etrafa ders veren herkes bende kaşıntı yarattığı için Yvie’nin bol göz devirmeli demeçleri sırasında ekranı yumruklama arzumu bastıramıyorum. Bana fena hâlde hayatına yön vermemiş olduğu için etrafına zehir saçan eski bir arkadaşımı hatırlatıyor. Pasaklı, problemli ve yorucu. Eğer Sasha Velour benzeri bir zafere ulaşır ise yıllarca başınızın etini yiyeceğim demek bu yani. Silky ile bile yıldızım barıştığı için çok da büyük konuşmayayım tabii ama işte içim sıkılıyor ona buna tavsiye verirken. Ha bir de… Hastalığımdan bahsederek bunu bir bahane olarak kullanmak istemiyorum ama 60 dakikalık bölümün 30’unda derdimi anlatıyorum :(((((((

İşte böyle kızlar. Ailenizin ikizleri olarak ben yine 180 derecelik dönüşe yeni anlamlar kazandırmaya devam ediyorum. Bir hafta sonra tek bir hata uğruna Brooke Lynn’i harcamam bile mümkün. I make no apologies, THIS IS ME. Ay ay ay unutmadan ekleyeyim, aileye asırlık sırrı açma meselemde de iyiyiz, sıkıntımız yok. Artık out, about ve mutluyum. Yarı İngilizce, yarı Türkçe yazıma katlanan tüm okuyucularıma selam olsun. Bunu bir tek Drag Race konseptinde yapıyorum, bu da biline. Hadi haftaya görüşürüz!

Keyfî Drag Race – Untucked

 • Travis Wall’la ilgili açıklayamadığım hisler besliyorum. Esasında doğal olmayan saç renklerinin beni cezbettiği hiç olmamıştı ama bu çocukta bir şeyler var…
 • Plastique’i hatırlayan var mı? Yani üzülüyorum hakikaten. Gerçi önümüzdeki hafta herkesi büyüleyecek deniyor.
 • Snatch Game bölümüne de iki hafta kalmış. All Stars 4 gibi yine o klasik konsepti değiştirmişler ve bu sefer de bir kruvaziyere taşıyacaklarmış görevi. Jinkx Monsoon konuk olarak bir yerlerde gözükecekmiş. Sanırım Bianca gibi çalışma odasında tavsiyeler verecek.
 • Ariel’ın peruklarıyla alakalı dramayı çok yersiz buldum açıkçası. Sanki ekran süresi yakalamak için uzatıyorlarmış gibi.
 • Rajah’nın Scarlet’e sinirlenmesi? Yahu sahnede hepiniz kızın adını verdi. Senin busted drag’ini alıp biraz sürüklediyse ne olmuş?
 • Scarlet’in o kolyeyi çıkarıp atması tam bir C.U.N.T. anı mıydı? Evet.
 • Love Connie!!!!!!

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐Brooke Lynn Hytes, Vanessa Vanjie Mateo, Nina West
⭐⭐⭐: A’Keria C. Davenport, Silky Nutmeg Ganache, Yvie Oddly
⭐⭐: Plastique Tiara, Soju, Scarlet Envy, Rajah O’Hara
: Shuga Cain, Ariel Versace, Honey DavenportKahanna Montrese, Mercedes Iman Diamond

Bu tabloyu da böyle bölüm bölüm kendime göre renklendireceğim:

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8 9
A’Keria C. Davenport SAFE SAFE SAFE SAFE SAFE WIN      
Brooke Lynn Hytes WIN SAFE SAFE HIGH HIGH HIGH      
Nina West LOW SAFE WIN SAFE HIGH LOW      
Plastique Tiara HIGH HIGH LOW SAFE WIN SAFE      
Ra’Jah O’Hara LOW LOW BTM2 BTM2 SAFE SAFE      
Scarlet Envy SAFE SAFE LOW HIGH HIGH BTM2      
Shuga Cain SAFE HIGH SAFE SAFE BTM2 SAFE      
Silky Nutmeg Ganache SAFE SAFE SAFE SAFE LOW HIGH      
Vanjie HIGH WIN HIGH LOW SAFE BTM2      
Yvie Oddly SAFE HIGH HIGH WIN BTM2 SAFE      
Ariel Versace SAFE LOW SAFE SAFE SAFE        
Mercedes Iman SAFE BTM2 LOW BTM2          
Honey Davenport SAFE SAFE BTM2            
Kahanna Montrese BTM2 BTM2              
Soju BTM2                

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

3 Yorum

 1. Mehmet Noyan

  Yorum yazmayacaktim bu hafta ama Plastique i hatirlayan varmi derken hem mini chalenge i kazandi hemde psyumda bana gore Akeria dan daha iyiydi.Iki haftadir hakki yeniyor.Bugun youtube da spoiler yedim bende haftaya Plastique ilk ve son kez birinci olacak diodu ama sebebini anlamayamadim.Yarismadan falan mi ayrilcak

  Yanıt

Bir Cevap Yazın