Keyfî Drag Race UK Tekrarı 1×04

Keyfî Drag Race UK Tekrarı 1×04

Ağustos 2016’da yayınlanan ikonik All Stars 2 sezonundan beri Drag Race’te ilk kez tadına doyulmayacak bir Snatch Game izledik bu hafta. Serinin VH1 semalarına çıkmadan evvel, türlü Beyonce/Lady Gaga taklitleriyle seyircisinde yerin dibine girme isteği uyandıran altın çağlarından bir manzara vardı karşımızda. Hem de neredeyse tek bir zayıf halka barındırmadan. Gerçi Mary Berry, Margaret Thatcher, David Attenborough gibi daha Britanya’ya özel ünlüleri görmek istemedim değil. Ama mükemmeliyete oynayan Donald Trump’ın hatırına bu 4’e 3’lük, yarısı Amerikan jüriyi etkileyeyim stratejisini de hoş karşılıyorum.

Nereden başlasam… İlk olarak Baga Chipz’in ne kadar dev bir yetenek olduğunu kanıtlayan Thatcher’ını konuşmamız doğru olacak bence. Evet, Alec Baldwin’in Emmy’sine sen de kimsin diyen bir adet The Vivienne de vardı Snatch Game panelinde. Ancak Baga’nın Demir Leydi’yi karikatürize ederken daha ölçülü olduğunu düşünüyorum. Her cevaba tek bir Thatcher enkazı sığdırarak parladı bana soracak olursanız. Viv ise bütün mirası söylediği gerizekâlı şeyler üzerine kurulu Trump’ı taş eyleyip suyunu sıktı. Yalnız ikisinin de podyumda döküldüğünü söylemem lazım. Geçen hafta sıfırdan ürünler çıkardıklarında daha çok haklı “toot” vardı sanki spot ışıklarının altında.

Mary Berry hakkında uzman gibi konuşmak istemesem de Bake Off sevdam sebebiyle tanışık olduğum hanımefendinin Blu’nun canlandırdığı kadınla uzaktan yakından alakası olmadığını söylemem gerek. Ama güldük mü? Güldük. Peki Blu genel bir yaşlı ve azgın kadın tiplemesini aklına gelen ilk ünlü ile mi eşleştirmiş? Evet. Çünkü pastacı bayan Mary Berry’nin lugatı üzerinden yapılacak espri bol. Kremadan girdi, hamur yoğurmadan çıktı. Suratını koca bir göze dönüştürdüğü makyajını da evvelden Instagram’da görmüş ve âşık olmuştum. Ellerindeki kısıtlı zaman zarfına bir şekilde sığdırıp, jüriye sunabilmiş olmasına epey sevindiğimi söylemeliyim. Daha yakından görmek isteyenler mutlaka @bluhydrangea_ sayfasını ziyaret etsin.

Cheryl da benzer bir durumdan muzdarip. Kendinin bir vites üstünü canlandırarak kolaya kaçmış. Karakterin kim olduğunu dahi araştırmaya tenezzül etmedim. Muhtemelen fecaat Towie’den (The Only Way Is Essex) bir rahatsız. Ama o da gülmemize yetecek kadar saçmaladı bence. Panelin de en Brit mizahı haftalardır düşük not alan bu hanımefendiden çıktı. Bir de bottom’a konulmasını pek anlamsız bulduğum Crystal var. Gerçi onu çok savunacak bir şey yok elimde. Şu kadronun en özelliksiz parçası olduğuna inandım Crystal, “Thanks syphilis.” haricinde bir kez olsun güldüremedi bizi. Sahne şovu ise kostümü pek uyduruk olmasına karşın keyifliydi. Makyajının kusursuzluğuna hiç değinmiyorum bile. Tam Instaqueen, tam!

Fakat benim bottom ikilim kesinlikle Divina ve Sum Ting. Hatta Snatch Game’de Divina’nın yedili arasındaki en zayıf isim olduğunu düşünüyorum. Sürekli ne kadar profesyonel olduğundan, rakip tanımadığından, on parmağında on marifet olduğundan bahseden DDC’nin vadesi bende yavaştan dolmaya başladı. Geçen hafta özgüveniyle birlikte ufaktan bir hayranlık beslediğimi zannetmiştim ama yanılmışım. Sanıyorum muhtemelen Top 3’te yer alması beklenen Divina sezonu kazanır ise üzüleceğim. Sum Ting için ise diyecek bir şey yok… İlk hafta haricinde hep en kötü puanları almayı sonuna kadar hak eden bir performans gösterdi. Şansı Scaredy’nin elendiği bölümde kazanan takımda olmasından ibaret. Yoksa buraları göreceğinden bile şüpheliydim.

Son olarak başa dönüp aynı şeyi tekrarlayacağım: Uzun zamandır izlediğimiz en iyi Snatch Game’di Ru’nun abartılı kahkahalarını hak eden tonlarca espri mevcuttu ve bu yüzden asla hayal kırıklığına uğramadık. Britliğin temelindeki komiklik bütün queenlerde eser miktarda var, belli. Umuyorum ki final öncesi kalan üç bölümde de komedi ağırlıklı görevler izleriz. Cheryl’ın geri dönüş öyküsü ve Crystal’ın tez vakitte sepetlenmesi için alandayım, onu da unutmadan ekleyeyim. Hadi haftaya görüşürüz!

Keyfî Drag Race Tekrarı – Untucked

  • Geri’nin jürinin söylediği çoğu şeye katılmadığını anlatmıştı Ru ve Visage, birlikte kotardıkları podcast’te. Doğruymuş. Victoria Beckham taklidinden bile sıkıldı canım Ginger Spice’ım.
  • Bu arada devasa bir Spice Girls fanı olduğumdan bahsetmiş miydin? O yaşlarda nasıl bu sevdama bakıp da anlamamış ve açılmamışım çok merak ediyorum.
  • Lip synclerin korkunçluğunu ne yapacağız bu arada? Neredeyse her hafta iki iki gönderilmelerini gerektiren korkunç karşılaşmalar izledik. Bundan da Sum Ting’in sağ çıkmasını beklemiştim ben mesela. Crystal lip sync’in yarısını yerde sürünerek geçirdi ne de olsa.
  • Bu arada hanımlar beyler @dragraceuk çok tatlı bonus içerikler sunuyor programdan. Haberi olmayanlar mutlaka takip etsin!

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐: The Vivienne, Scaredy Kat
⭐⭐⭐: Blu Hydrangea, Baga Chipz, Divina De Campo
⭐⭐: Cheryl Hole, Sum Ting Wong, Crystal
: Vinegar StrokesGothy Kendoll

Benim tablom, benim kararım:

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8
Baga Chipz SAFE HIGH BTM2 WIN      
Blu Hydrangea SAFE SAFE HIGH HIGH      
Cheryl Hole SAFE BTM2 SAFE SAFE        
Crystal LOW LOW SAFE LOW        
Divina De Campo HIGH SAFE  WIN BTM2      
Sum Ting Wong WIN BTM2 LOW BTM2        
The Vivienne SAFE WIN HIGH HIGH        
Vinegar Strokes BTM2 SAFE BTM2          
Scaredy Kat HIGH HIGH            
Gothy Kendoll BTM2              

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın