Keyfî Drag Race UK Tekrarı 1×05

Keyfî Drag Race UK Tekrarı 1×05

İlk üç bölümde bu sezon nereye gidiyor diye sorduran RuPaul’s Drag Race UK, dördüncü haftada kahkaha attırarak bolca kalori yaktırmış Snatch Game’in üstüne kadın grupları görevini de kondurup sezona dair anlatıyı netleştirdi artık. The Vivienne’e kırılganlık, Baga Chipz’e açık ara favori statüsü, Divina ve Blu’ya birer kemik, Cheryl’a da intikam hikâyesini hediye ettiği yeni haftanın ardından artık rüzgâr bizi nereye savurursa oraya gideceğiz. Ama her zaman olduğu gibi öncesinde biraz konuşup fikir beyan ederek içimdeki irini akıtacağım tabii ki de. Reality şovlara dair en çok sevdiğim şey gerçekleşti ne de olsa… Seyircinin algısını değiştiren önemli bir dönüm noktasıydı bu bölüm.

Mini görevin güneş gözlüklü ve fincanlı “Reading Is Fundamental” konsepti beşinci haftaya dair en zayıf kısımdı benim için. Açıkçası Alaska’dan miras “Ben aslında çok kibarım ama gözlüğü takınca bana bir şeyler oluyor.” esprisini daha kaç drag queen paralayacak merak ediyorum. Haricinde Ru, pek shady olduklarını iddia etse de önümüze bırakılan kurguda dişe dokunur bir şeye rastlayamadık. Ah nerede Jujubeeler, Dariennelar, Katyalar, “Mystique was a mistake.”ler… Bu vasat üstü vasat kargaşada Ru’nun Crystal’ı beğenerek birinci seçebilmiş olması bile enteresan. Ancak tek başına mühim bir görev değil de, Crystal’ın kendi kaderini belirlemesine yardımcı olması açısından değerlendirerek çok da üzerine gitmiyorum

Evet, Crystal yarışmadaki kendine tam olarak güvenmeyen herhangi bir queen’in yapacağı gibi şarkıcılık ve dans yetenekleri üzerine kurulu görevde Vivienne ile Cheryl’ı seçti. Rakipleri gölgede kalacağını düşündüler, haklıydılar da. Fakat bu senaryo yerine Vivienne’ın toptan çuvalladığı, içine yedinci sezondaki Glamazon Katya’nın kaçtığı bir rezalet izledik. Cheryl, Vivienne’in batırması ve Crystal’ın da haftalardır söylediğim yetenek eksikliği sebebiyle bir güzel parladı aralarında. Essex kraliçemiz, ismini aldığı Cheryl Cole’un geleceği altıncı haftada böylelilikle yerini sağlamlaştırmış oldu. Şu an özellikle buraya kadar Cheryl’ı sürüklediler de orijinalinin önünde mi eleyecekler diye düşünmeye başladım. Gerçi Marc Jacobs’ın konuk olduğu bölüme Milk’i taşıyamamış bir prodüksiyon bu, o yüzden çok da komplo teorisi üretmiyorum.

Aksine diğer grup ise üçte üç zirveye oynadı. Divina’nın şarkı sözü yazma ve performans sırasında giydikleriyle Baga ile Blu’dan bir tık geride kaldığına inanıyor olsam da bariz bir şekilde görevin hakkını veren Frock Destroyers idi. Baga’ya özellikle değinmek istiyorum; çünkü jüri tarafından korunuyormuş ve hatta kayırılıyormuş gibi duran çılgın drag queenimiz iki hafta üst üste vitesi öyle bir artırdı ki en yakın rakibi, kusursuzluk abidesi Vivienne bile tozunu yutmak mecburiyetinde kaldı. Ben de izninizle fan kulüplerindeki yerimi değiştirip koşulsuz şartsız Baga’ya olan bağlılığımı ilan etmeye karar verdim. Evet biraz aşırı, evet biraz yorucu, evet yine tükürdüğümü yalıyorum ama Britlikten sebep karakterine tam olarak kaptırdım artık kendimi. Destek verirken bir takım eksiklikler hissettiğim Vivienne’e oranla Baga konusunda çok çok daha eminim!

Tek bir bölüm sıvadı diye birilerinden vazgeçip, takım değiştiriyor gibi olsam da hâlimden mutluyum sanırım. Ben drag queen’in zeki, çevik ve ahlaksızını seviyorum, ne yapayım? Baga da Bianca’nın genç ve Brit hâli gibi hissettiriyor artık. Untucked’ın ve jüriyle olan muhabbetin gözyaşı sponsorluğu içerisinde bile boşlukları doldurabilen mizahi bir yeteneği mevcut. Artık gönlümde yatan üçlü için rahatlıkla Baga, Viv ve Blu diyebiliyorum, Divina’nın son koltuğu kapacağından adım gibi emin olsam da… Bunların dışında ekleyecek neyim var bilemedim. Melodik olarak tüm zamanların en iyi görev şarkılarından birini dinleme şerefine eriştik. Şu an döne dolan Frock Destroyers’ın parçasını tüketiyorum. “She takes it up the…” kısmı yeni “Why don’t you come on up and fuck me in the ass?”imiz olacak besbelli. Öyle işte. Mutluyuz mesuduz, yeni haftayı bekliyoruz.

Keyfî Drag Race Tekrarı: Untucked

  • Bazen lafı dolandıracak kadar çok cümlem olmuyor. Kısa kestim o yüzden, kusura bakmayın.
  • Crystal’ın My Fair Lady konsepti filmin küçücük bir parçası üzerinden yürüdüğü için biraz anlamsızdı. Sırf içerisinde dans sahnesi var diye disko konseptine Silver Linings Playbook kıyafetleriyle çıkmak gibi bir şey de denilebilir.
  • Celebrity Drag Race’ten haberiniz var mı bu arada? Her hafta üç ünlünün, RPDR queenleriyle drag’e girdiği yardım amaçlı bir program olacakmıştı. Gelsin, gelmekte olan!
  • Sırada kim var sizce? Cheryl? Blu? Divina gitmez herhâlde.
  • Scaredy Kat’i çok özledim : (
  • Lip sync yine çok vasat değil miydi? Charlie Hides haklı çıkıyor. UK queenleri cidden şarkıcı, asla lip sync’te başarılı değiller.

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐: Baga Chipz, Scaredy Kat, The Vivienne
⭐⭐⭐: Blu Hydrangea, Divina De Campo
⭐⭐: Cheryl Hole, Sum Ting Wong
: Crystal, Vinegar StrokesGothy Kendoll

Benim tablom, benim kararım:

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8
Baga Chipz SAFE HIGH BTM2 WIN WIN      
Blu Hydrangea SAFE SAFE HIGH HIGH HIGH      
Cheryl Hole SAFE BTM2 SAFE SAFE HIGH      
Crystal LOW LOW SAFE LOW BTM2      
Divina De Campo HIGH SAFE WIN BTM2 SAFE      
The Vivienne SAFE WIN HIGH HIGH BTM2      
Sum Ting Wong WIN BTM2 LOW BTM2        
Vinegar Strokes BTM2 SAFE BTM2          
Scaredy Kat HIGH HIGH            
Gothy Kendoll BTM2              

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...