Keyfî Drag Race Tekrarı 12×10

Keyfî Drag Race Tekrarı 12×10

Ve artık yarışın bütün kartlarının açık edildiği noktaya geldik. Shitty Pie, Gigi Goode ve Jaida Essence Hall’un şartlarının eşitlendiği, Crystal Methyd’ın da El DeBarge saçını sallaya sallaya geleceği final için kapılarımız açık. Eleme yüzü görmediğimiz son bölümü saymazsakt taç giyme törenine doğru önümüzde iki adım daha mevcut önümüzde; ama azıcık reality show mesaisi yapmış herhangi birinin rahatça görebileceği bir manzara var ufukta. Ve garip bir şekilde Gigi, sezonun Aquaria’sı gibi tanıtılıp ikinci yarıda alaşağı olunca artık herhangi bir kazanabilirmiş gibi hissetmeye başladım. Hele ki Shitty Pie’ın diskalifiye durumunu da hesaba katarsak. Neyse tahminlerimizi ilerleyen haftalara saklayıp geleneksel Drag Race mücadelelerinden birini, 12. sezonun makeover epizotunu konuşalım biz.

Drag Race süper fanlarını çağırırken elbette Reddit çukurunda çay sızdıracak eşcinsel erkeklere değil, heteroseksüel kadın izleyicilerine yönelmiş prodüksiyon. Bu tür durumlarda gelenlerin konudan alakasız absürt hareketlerde bulunmasına alışık olduğumuz için benzer bir felakete doğru yelken açmamızdan çok korkuyordum açıkçası. Ama en gönülsüzün bile RPDR franchise’ına olan hayranlığı sebebiyle varını yoğunu ortaya koyduğu seyri epey keyifli bir bölüm çıkmış ortaya. Untucked’ta anılan Sharon Needles’ın, Adore Delano’nun, Joslyn Fox’ın transformasyonlarının bir tekerrürü ile sabrımız sınanmadı neyse ki. Zaten kurgunun çevikliğinden mi yoksa ortalama yeteneğin en yüksek seviyelerde dolandığı bir sezon olmasından mı bilinmez oflayıp puflayarak geçirdiğimiz bir hafta görmedik 12. sezonda. Yani tekerrür olmadığı gibi istisnai bir durum da yok.

Açıkçası Miz Cracker’ı saymazsak son birkaç sezondur makeover dahilinde jüriyle farklı fikirlere sahip olmaya alıştım. Sasha Velour’un kazanması gereken yerde Trinity the Tuck, Vanjie’nin ilk ve tek görev birinciliğiyle buluşması gereken haftada Brooke Lynn Hytes, All Stars bünyesinde de Monique Heart var iken Naomi ve Monet kayırılmıştı. O yüzden panelin yine yalnızca makyaja takılıp Jaida Essence Hall’un üstün yeteneklerini taçlandırmasını gayet doğal karşılıyorum. Yalnız Crystal Methyd’ın alışılmışın dışında bir yol haritası belirleyip kafasına eseni yapması ve bunda da başarılı olması es geçilecek gibi değil. RuPaul, uğruna El DeBarge şarkısının telif haklarını satın aldığı biricik twinkini neden görmezden geliyor kısmına kızmakla birlikte anlayabiliyorum kısacası. Zaten bu sezon sanki birisi cezalandıracakmış gibi aynı queenlere win vere vere 10. haftayı gördüler.

Gigi Goode’un üçüncü defa kayırılmasıyla birlikte biraz keyiflerimiz kaçsa da cila seviyelerini hesaba kattığınızda olanlara biraz anlam verebiliyoruz sanırım hepimiz. Bu görevde All Stars maceralarında makeover söz konusu olunca tembel davranan Alaska ve Manila Luzon gibi heyecan verici tek bir tarafı olmayan bir look sundu Gigi. Ama bu soğuk ve düz performans karakteriyle de uyuştuğu için artık umursamıyor ve arka plana fırlatıyorum kendisini. Ben buraya Crystal’ı ve özellikle şu son iki haftadır Jaida’yı izlemeye gelmiş gibiyim. Sırtımı döndüğüm anda bana sen misin ahlaksızlık yapan diye tokat üstüne tokat atan Jaida, sezonun bir nevi anlatıcısına da dönüştü zaten Widow için çanların çalmaya başladığı haftalarla birlikte. İyiyiz, mutluyuz, cebimize indirdiğimiz giflerle önümüzdeki sosyal medya maçlarına hazırız.

Haftaya Whoopi Goldberg’i getirip, onu mentor olarak kullanarak kızların sahneye tek kişilik şovlar koymalarını isteyeceklermiş. Bir stand-up rutini mevzusu var sanırım. Kimin zirveye oynayacağı merak konusu. Ama çanlar Jackie için çalıyormuş gibi hissediyorum. Crystalımız bottom 2 görmeden alnının akıyla Top 5’e demir atacak. İşaret ve orta parmağımızı birleştirdik, dileklerimizi diledik, kıbleye dönüp “Really, queen?”imizi bıraktık. Hadi artık Cumartesi sabahları All Stars 5’e uyanmak istiyorum!

Celeb Drag Race’e de yine ucundan dokunayım… Açıkçası herkesin dev isimler bekliyor olmasını epey anlamsız bulmuş ve yanılmıyorsam bunu da belirtmiştim yazımda. Ama Vanessa Williams’ı görünce orada tüm dengem şaştı. Taçsız (gerçi şu durumda taçlı) kraliçemizin tahtından inip bizim fakirhanemize yarışmacı olarak uğramış olması faggöt kalbimi pek eritti. Üstelik Trevor Project için yarışıyor olması… 9 to 5 müzikalinin ne kadar felaket olduğunu boşverip Asia, Trinity ve bilhassa Alyssa’nın yıkılan kostümlerine bakındım beni. Loni Love da bir ömür yetecek kadar gözyaşı döktü hepimiz adına. Daha ne olsun? Reality şov dediğiniz bu işte. Tıka basa his, kameraların gözü önünde kırılganlık. Come on vajayjays! 

Keyfî Drag Race Tekrarı – Untucked

  • 12. Sezon > 10. ve 11. Sezon (birlikte)
  • Untuckedlar biraz sıkıcı geziyor bu yıl. Aiden ve Brita gittikten sonra herkes pek duruldu. Dramalar tat vermiyor. BITCH I WAS READY TO DO SO göremiyoruz hiç.
  • Daisy Ridley de garibim ne diyeceğini asla bilemeyen jürilerden biri olarak tarihe adını altın harflerle yazdırdı. Hayır bu ara tanıtacağı bir projesi de yok, niye gelmiş ki?
  • Ru’nun sahnedeki kıyafetini istiyorum ilk drag deneyimim için.
  • Jackie’nin lip syncleri…

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐: Crystal Methyd, Jaida Essence Hall, Heidi N Closet
⭐⭐⭐:  Widow Von’Du, Jackie Cox, Gigi Goode
⭐⭐: Jan, Rock M. Sakura, Brita
: Nicky Doll, Aiden Zhane, Dahlia Sin
💩Sherry Pie

Ben jüri üyesi olsaydım…

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Crystal Methyd HIGH   BTM2 HIGH SAFE LOW WIN HIGH HIGH WIN  
Gigi Goode HIGH   SAFE SAFE SAFE WIN HIGH BTM2 BTM2 LOW  
Heidi N Closet SAFE   WIN SAFE LOW SAFE LOW WIN HIGH BTM2  
Jackie Cox SAFE   HIGH SAFE HIGH HIGH BTM2 SAFE LOW BTM2  
Jaida E. Hall   HIGH HIGH SAFE BTM2 SAFE HIGH HIGH WIN HIGH  
Widow Von’Du WIN   SAFE LOW WIN SAFE SAFE LOW BTM2    
Jan   SAFE SAFE WIN HIGH SAFE SAFE BTM2      
Brita LOW   SAFE BTM2 SAFE BTM2 BTM2        
Aiden Zhane LOW SAFE BTM2 SAFE BTM2          
Nicky Doll LOW LOW HIGH BTM2            
Rock M. Sakura   WIN SAFE SAFE              
Dahlia Sin LOW BTM2                
💩 Pie  

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.