Keyfî Drag Race Tekrarı 12×12

Keyfî Drag Race Tekrarı 12×12

Neredeyse sıfır spoiler yediğim bir sezonda (Heidi’nin finalde olmadığını önceden biliyordum.) kurgudaki numaraların yardımıyla Drag Race’in kodunu çözerek finalle alakalı yaptığım tahminlerin hepsi çıktığı için kendimle gurur duyuyorum. Shitty Pie meselesinin oluşturduğu kafa karışıklığını bile gidererek Gigi’nin, Jaida’nın ve bilhassa Crystal’ın taca yakın olduğunu doğru bildim. Bilhassa Crystal diyorum çünkü ilk birkaç haftayı düşününce, RuPaul’un kendisine olan eşsiz takıntısı haricinde performans olarak elimizde çok da kayda değer bir done yoktu açıkçası. Ama bilmiş olayım olmamayım fark etmez, biricik El DeBarge’ımız finalde ve şu an sosyal medyada en çok desteği gören queen kendisi.

RuPaul’s Drag Race, Logo çatısı altındaki raf ömrünü tamamlayıp VH1’a transfer olduktan sonra yarış karneden ziyade popülerlik mücadelesine dönüştü biliyorsunuz ki. Sasha Velour kapıları araladı, Aquaria programın geçmişi ile bugününe ortak bir kazanan oldu, Yvie Oddly de tam anlamıyla o ezber ettiğimiz düzeni paramparça etti. Şimdi kanalın, yapımcıların ve Ru’nun hangi yöne gitmek isteyeceği merak konusu. Pekâlâ anlamsızca görev birincilikleri verdi, zorlasanız yer aldığı sezonun anca Naomi Smalls’u olabilecek karakterdeki Gigi Goode’u rakiplerine oranla çok daha az fan desteği görmesine rağmen taçlandırırlar mı, yoksa Shea Coulee ve Brooke Lynn Hytes örneklerinde olduğu gibi bana ne canım derler mi bilemiyorum.

Gigi’nin karşısında da koşulsuz şartsız desteklediğim iki harika drag queen var. Bir tarafta Jaida varlığıyla programın POC kazananımız olsun diye Yvie ve Monet’ye arka arkaya verdiği hak edilmemiş taçlardan sonra böyle bir fırsatı tepmemesi için harika bir seçenek. Diğer tarafta da herkesin çok kısa bir süre içerisinde âşık olmayı başardığı Crystal Methyd delisi var. Yükselen grafiğiyle de programın aradığı hikâyeyi sonuna kadar veriyor esasında. Ben Jinkx Monsoon misali daha bir canına okumasını ya da Alaska gibi açıldıktan sonra tam açılmasını istemiştim ama şu an üst üste alınan yüksek notlar da karnımızı doyuruyor bir hayli. Belki herkesin üç aşağı beş yukarı aynı performansı gösterdiği Top 5 görevinde lip sync’e çıkmasaydı daha da mutlu olurduk hâlimizden.

Bu arada çok genel konuşurken bu bölümü de unutmayalım, ben herkesin kendi rap nakaratlarını çiziktirdiği, Drag Race’in Las Vegas’taki canlı şovunun reklamını yaptıkları göreve pek bayılamadım açıkçası. Kızların miras niteliğinde satırlar bırakmasına, dillere pelesenk olacak satırlar çıkmasına çok alıştığım için nerede başlayıp nerede bittiğini asla anlayamadığım Losing Is the New Beginning pek kaotik geldi bana. İşin komiği en iyi performanslardan birini Shitty Pie’ın verdiği, kurguda dahi saklayamadıkları gerçeği var. Buna rağmen her dans etmesi gerektiğinde döne dolana aynı şeyleri yapan Gigi taçlandırıldı, ki o da sezonun en skandal ve anlamsız tercihiydi bana sorarsanız. Crystal Methyd was right fucking there.

Bir şaşırdığım durum da All Stars 4’ün finalinde Razzielik bir kurguyla iki kazananı, böyle bir alternatif çekilmemesine rağmen taçlandıran kanalın Top 4 sahibi olabilecekken Jackie’yi makaslayıp göndermesi oldu. Shitty Pie’ın bütünüyle diskalifiye olduğunu düşününce, Zoom üzerinden gerçekleştirecek finalde dördüncü koltuğu Jackie Cox ile doldurmaları kimseyi rahatsız etmezdi sanki. Ama Gigi – Jaida – Crystal üçlüsünün gücüne, kudretine, yeteneğine de lafım yok. Biz böyle de gayet iyiyiz. Dediğim gibi şimdi tek merak konusu VH1’ın nasıl bir tercih yapacağı. Final evlerden gerçekleşeceği için lip sync’in herhangi bir katkısı olacağına dair de derin şüphelerim var. O yüzden karar çoktan verilmiş olabilir. Umuyorum Jaida ya da Crystal’dan biri kazanır, low rent Aquaria/Violet Chachki’ye taç gitmez diyorum. Eğer Gigi kazanırsa da ne yapalım, All Stars 6’da bol bol Jaida ve Crystal izleriz.

Bonus tur: Secret Celebrity Drag Race en sıkıcı bölümüyle seriyi tamamladı. Phoebe Robinson’a 2 Dope Queens’ten olan hayranlığım sebebiyle epey heyecanlıydım ama o bile bölümü kurtarmaya yetmedi sanıyorum. Geçen hafta roast ile görülen zirveden sonra realite şov dünyasına cuk oturan zorlanmaların sıklıkla tekrarlandığı, her hâlinden stüdyo ortamında planlandığı belli yapay sohbetlerin tekrar tekrar su yüzüne çıkarıldığı bu bölümde ben epeyce fenalık geçirdim. Neyse ki bitti, önümüz All Stars 5, ondan sonra da Kanada’nın yarışı geliyor. Evet evet, Brooke Lynn Hytes’ın sunuculuğunu yaparak Yvie’ye aaa sezonu sen mi kazanmıştın diyerek el sallayacağı yapım. Hazırız, her yerimiz hazır!

Keyfî Drag Race Tekrarı – Untucked

 • Sezonun fetch‘i Dahlia Sin
 • Sezonun en zayıf halkası Aiden Zhane
 • Sezonun en her cümlesi ağzında emanet duranı Nicky Doll
 • Sezonun en keşke olmasaydını Brita
 • Sezonun en cıbıl eğlenceleri elden ele dolaşanı Rock M. Sakura
 • Sezonun en iyi ki finale yaklaşamadısı Jan
 • Sezonun en yeter artık bu duygusal manevraları Jackie Cox
 • Sezonun en faşon olamayan queeni Gigi Goode
 • Sezonun en hakkı yeneni Widow Von’Du
 • Sezonun en komiği Heidi N Closet
 • Sezonun en iyi makyaj yapanı Jaida Essence Hall
 • Sezonun en en en en en en eni Crystal Methyd

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐: Crystal Methyd, Jaida Essence Hall, Heidi N Closet
⭐⭐⭐:  Widow Von’Du, Gigi Goode, Jackie Cox
⭐⭐: Jan, Rock M. Sakura, Brita
: Nicky Doll, Aiden Zhane, Dahlia Sin
💩Sherry Pie

Ben jüri üyesi olsaydım…

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Crystal Methyd HIGH   BTM2 HIGH SAFE LOW WIN HIGH HIGH WIN WIN WIN
Gigi Goode HIGH   SAFE SAFE SAFE WIN HIGH BTM2 BTM2 LOW HIGH SAFE
Jackie Cox SAFE   HIGH SAFE HIGH HIGH BTM2 SAFE LOW BTM2 HIGH LOW
Jaida E. Hall   HIGH HIGH SAFE BTM2 SAFE HIGH HIGH WIN HIGH BTM2 HIGH
Heidi N Closet SAFE   WIN SAFE LOW SAFE LOW WIN HIGH BTM2 BTM2  
Widow Von’Du WIN   SAFE LOW WIN SAFE SAFE LOW BTM2      
Jan   SAFE SAFE WIN HIGH SAFE SAFE BTM2        
Brita LOW   SAFE BTM2 SAFE BTM2 BTM2          
Aiden Zhane LOW SAFE BTM2 SAFE BTM2            
Nicky Doll LOW LOW HIGH BTM2              
Rock M. Sakura   WIN SAFE SAFE                
Dahlia Sin LOW BTM2                  
💩 Pie

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

1 Yorum

Yorum yazın...