Altın Küre ’20: Aday Tahminleri

Altın Küre ’20: Aday Tahminleri

Pandemi sebebiyle oldukça ilginç bir yıl ve ödül sezonu geçiriyoruz ama bu eğlenceye olduğu gibi devam etmeyeceğiz anlamına gelmiyor tabii ki. Geçen sene şamatanın büyük bir kısmını askere gittiğim, sonrasında da hastalık ve gereksiz dramalar yüzünden kaçırdığım için 2020 filmlerini omuzlar üstünde taşıyacağımız önümüzdeki üç aylık süreci en ince ayrıntısına kadar bloga taşıyacağıma emin olabilirsiniz. Büyük açlığımı giderirken ilk durağımız da 78. Altın Küre Ödülleri. 28 Şubat’ta Tina Fey ile Amy Poehler’ın bir kez daha ev sahipliğini yapacağı geceye yol almadan önce yarın adaylar açıklanacak ve endüstrinin sezon yapımları hakkında ne hissettiğini ilk kez göreceğiz. Hazırsanız batıl inançlarımın son kalesi sağ ayağımla girişi yapıyorum.

Bütün kategorilerdeki sıralamalarımı merak edenler Altın Küre tahmin sayfasını ziyaret edebilir>>

Film (Drama)

Önümüzdeki üç ayın adı çok anılacak iki film başını çekiyor buradaki yarışın. Biri Chloé Zhao’nun gittiği her yerden ödülle dönen eleştirmen favorisi Nomadland. Diğeri ise endüstrinin Boyhood – Birdman, The Social Network – The King’s Speech ya da Roma – Green Book misali bir dinamik yaratma arzusu durumunda devreye girebilecek The Trial of the Chicago 7. Altın Küre’de drama olarak yarışacak bu ikilinin ilk sıralardan adaylık kapacağına şüphe yok. Soru tabii ki de onları kimin takip edeceği. Ben Gone Girl’ü bile En İyi Yönetmen dalına taşımış HFPA’in (Hollywood Yabancı Basın Birliği) Mank‘i es geçmeyeceğine inanıyorum. Ancak meşhur Oscar tahmincileri, kulislerde filmin sadece HFPA değil endüstrinin önde gelen pek çok ismi tarafından beğenilmediğini söylüyor. Dolayısıyla düşük performans göstermesi olası. Tabii bu riski almak için elimizde dedikodudan başka done olmadığından ben yolumdan şaşmadım. Netflix’in elindeki sayısız yapımdan Ma Rainey’s Black Bottom‘ın da oyunculukları sayesinde burada kendine yer bulacağını düşünüyorum. Hatırlarsanız Fences’ı da ağırlamışlardı bu dalda. Sonuncu sıraya ise arkasında Avrupalı bir ekimin olması ve HFPA’in sulu göz işlere olan zaafını da düşünerek The Father kondurdum. Bu tahminimi yöetmen dalına Florian Zeller alarak da ayakta tutmaya çalıştığım için arkasında duruyormuşum gibi gözüksem de Da 5 Bloods gibi hiç tarzları olmayan bir filmin, oyun uyarlaması olması sebebiyle Ma Rainey’nin alternatifine dönüşebilecek One Night in Miami ya da mevcut Oscar kampanyasının fitilini ateşleyecek Judas and the Black Messiah‘ın da sürpriz yapması beni şaşırtmaz.

1. NOMADLAND

2. THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

3. MANK

4. MA RAINEY’S BLACK BOTTOM

5. THE FATHER


Erkek Oyuncu (Drama)

Chadwick Boseman ve Anthony Hopkins bu dalın mutlak favorileri. Hatta Hopkins’in yedide sıfır çekmesi üzerinden bir anlatı oluşturularak kesin gözüyle baktığımız Boseman zaferine engel teşkil etme durumu da mevcut. Delroy Lindo görünürlüğü en fazla kampanyalardan birini yürüterek sadece Altın Küre değil, sezon içerisindeki bütün ödüllere aday olacağının sinyallerini uzun zamandır vermekte. O yzüden Boseman ile Hopkins ikilisinin yanına onun adını da yazmamış şart. Aynı şekilde Sound of Metal’dan Riz Ahmed de çok iyi bir sezon geçiriyor. Filmin AFI tarafından yılın ilk onuna alınmasıyla birlikte genel izleyiciye hitap ettiğini de tasdiklemiş olduk. Bundan sonrasında liste aslında Gary Oldman (Mank) ya da Tom Hanks‘e (News of the World) susamış gibi duruyor olsa da ben geçen yılın Robert De Niro (The Irishman) vakasının kokusunu alıyorum her iki performanstan da. Dolayısıyla drama kanadında yarışacağını öğrendiğimiz Anothe Round’ta yılın performansını çıkaran Mads Mikkelsen‘ı aldım ilk beşime. Daha evvel Isabelle Huppert’i sadece aday etmek değil ödüllendirdiklerine de şahit olduğumuz için uluslararası film kategorisinin de galibi olmasını beklediğimiz yapımdan Mikkelsen’ı buraya sızacağına dair saf bir inancım var.

1. CHADWICK BOSEMAN
Ma Rainey’s Black Bottom

2. ANTHONY HOPKINS
The Father

3. DELROY LINDO
Da 5 Bloods

4. RIZ AHMED
Sound of Metal

5. MADS MIKKELSEN
Another Round


Kadın Oyuncu (Drama)

Kadın oyuncularda sezondaki her büyük ödüle aday olacağı kesin gibi gözüken bir dörtlü var: Sevmelere doyamadığımız Frances McDormand, yardımcı rollerde aldığı ödüllere başrol ödüllerini de eklemek isteyen Viola Davis, gizli favorilerden Carey Mulligan ve Altın Küre’nin The Crown sayesinde daha bir aşina olduğu Vanessa Kirby. Bu dörtlüden herhangi biri dışarıda kalırsa gerçekten çok şaşıracağım. Mesele o yüzden beşinci koltuğu doldurmakta diyebilirim. Moda olan gündemdeki isimlere yönelmesiyle meşhur kurum için Zendaya inanılmaz bir alternatif gibi gözüküyor. Hazır Malcolm & Marie geniş seyirci karşısına da çıkmamışken gündem yaratabilmek namına bu fırsatı kullanabilirler. Yalnız Billie Holiday biyografisini izleyenlerin de filmden bağımsız olarak Andra Day‘i epey övdüğünü görüyorum. Sophia Loren‘in vampir nine pörtlemesi yapmasına da hazırım. The Life Ahead erken doksanların film ahlakına sahip berbat bir yapım olsa da ödül gruplarının zaman zaman böyle ucuz numaralara kandığını biliyoruz.

1. FRANCES MCDORMAND
Nomadland

2. VIOLA DAVIS
Ma Rainey’s Black Bottom

3. CAREY MULLIGAN
Promising Young Woman

4. VANESSA KIRBY
Pieces of a Woman

5. ZENDAYA
Malcolm & Marie


Film (Komedi/Müzikal)

Komedi/müzikal dalı her zamanki gibi sürprizlere gebe. Burada favoriler haricinde hangi filme yöneleceklerini kestirmekte güçlük çekiyoruz her seferinde. Çünkü gelen hediyelere, şımartmalara çok kolay kanıyor HFPA üyeleri. Gerçi bu yıl pandemi sebebiyle bir araya gelemediklerinden bu tür vakalar çok olmamıştır diye düşünüyorum; ama belli de olmaz. Şimdi öncelikle The Prom‘ın onlar için yapılmış bir film olduğunun bilinciyle listenin zirvesine yerleştirelim. Borat Subsequent Moviefilm de çok daha ofansif sayılabilecek ilk filme erkek oyuncu dalında ödül verdikleri düşünüldüğünde net bir şekilde adaylık alır diye düşünüyorum. On the Rocks kategoriyi doldurmasını beklediğimiz yüksek profilli işlerden biri. Benzer bir şekilde çok sevdikleri Andy Samberg’ün her anlamda desteklediği ve içerisinde yer aldığı Palm Springs de esas “komedi” olarak ilk beşteki yerini alır herhâlde. Ben son sıraya Hamilton‘ı koydum. Çünkü Disney’in başvurusunu kabul ettiklerine göre HFPA’in de bir öncü olmaya, Hamilton’ı aday etmeye niyeti var diye düşündüm. Ayrıca yerini alabilecek kuvvette bir alternatif bulamıyorum. David Copperfield ya da Emma dönem filmlerine açlarsa fırlayabilir mi? Beeeeeeelki.

1. THE PROM

2. BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM

3. ON THE ROCKS

4. PALM SPRINGS

5. HAMILTON


Erkek Oyuncu (Komedi/Müzikal)

Her anlamda batırmaya çok açık olduğum bir dala geldik. Gerçekten bütünüyle yanılmayı bekliyorum; ama risk almayı da gözüm yemiyor. Önce yeri kesin olanlardan başlayalım… Borat’ın ilk filminden daha büyük bir destek gören devamıyla Sacha Baron Cohen zirvede. Hemen arkasından her zaman iyi davrandıkları SNL mezunlarından Andy Samberg geliyor. Dev Patel de daha eklektik gözükmek isteyen HFPA için biçilmiş kaftan bir aday adayı. Üstelik bu filmin endüstri gösterimlerinin çok iyi geçtiği söyleniyor. Ben bu üçlünün ardından iki Hamilton beyi, Leslie Odom Jr. ve Lin-Manuel Miranda‘yı aldım listeye. Emin miyim? Asla. Yerlerine Pete Davidson (The King of Staten Island), Will Ferrell (Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga) ya da üzülerek söylüyorum, Jamie Dornan (Wild Mountain Thyme) gelebilirmiş gibi hissediyorum. Üstelik bu üçlüden ikisinin ciddi bir şekilde kampanya yaptığına da şahitlik ediyoruz. Ama diyorum ya, risk almaya elim varmıyor.

1. SACHA BARON COHEN
Borat Subsequent Moviefilm

2. ANDY SAMBERG
Palm Springs

3. DEV PATEL
The Personal History of David Copperfield

4. LESLIE ODOM JR.
Hamilton

5. LIN-MANUEL MIRANDA
Hamilton


Kadın Oyuncu (Komedi/Müzikal)

Maria Bakalova‘nın ana dalda yarışacağını öğrenmemizle birlikte hepimiz tahminlerde ilk sıraya yerleştirdik adını. Sacha Baron Cohen’in ilk Borat filmiyle yaptığını yapıp ödüle kavuşacak belli ki. Meryl Streep daha evvel aldığı 32 adaylıkla Bakalova’nın hemen arkasında. The Prom yerine Let Them All Talk’la aday olabilir mi? Sanmam. Ama buradaki minik bolluğa rağmen iki performansıyla aday olursa da şaşırmak yerine göz devirmeyi tercih edeceğim. Michelle Pfeiffer‘ı da hazır seneler sonra dikkate almaya değer bir rolü varken, sanal ya da gerçek fark etmeksizini, törenlerine davet edebilmek için French Exit’le aday ederler diye düşünüyorum. Sonrası yine karışık. Wild Mountain Thyme’ın HFPA’ten çok iyi bir reaksiyon aldığı söylentileri var. Ben bu yüzden buraya Emily Blunt kondurdum. Fakat Blunt’tan ziyade Jamie Dornan’ın bir kampanya yürüttüğünün de farkındayım. Bu Altın Küre ödüllü aktrise pahalıya patlayabilir. The Queen’s Gambit de sağolsun şahane bir yıl geçiren Anya Taylor-Joy‘un oyuncuları iki medyumda birden aday etmeyi seven HFPA tarafından değerlendirileceğine inancım da tam. Tam güç On the Rocks desteklemek isterlerse Rashida Jones‘un da oracıkta beklediği unutulmasın.

1. MARIA BAKALOVA
Borat Subsequent Moviefilm

2. MERYL STREEP
The Prom

3. MICHELLE PFEIFFER
French Exit

4. EMILY BLUNT
Wild Mountain Thyme

5. ANYA TAYLOR-JOY
Emma


Yardımcı Erkek Oyuncu

Bu yılın sadece Altın Küre özelinde değil, tamamındaki en kafa karıştırıcı yarışlardan birine ev sahipliği yapıyor yardımcı erkek oyuncu dalı. One Night in Miami beyleri Oscar’da ikiye bölünmüş olsa da goldın guloplarda hepsi yardımcı rolden mücadele verecek. Leslie Odom Jr. favori pozisyonundan zirvede. Ancak Kingsley Ben-Adir sürprizini de tamamen gözardı etmememizde yarar var. The Trial of the Chicago 7 beylerinden Sacha Baron Cohen‘in yeri elbette hazır. Hatta uzun vadede ipi göğüslemesi bile mümkün. Ona hangi rol arkadaşının eşlik edeceğine, daha doğrusu birisi eşlik edebilecek mi sorusuna ise cevabım kesin değil. Ben Mark Rylance‘ın adının öne çıkmasını beklesem de her izleyici farklı tepkiler verdiği için bu kasta, Cohen tek de kalabilir. Bill Murray yıllar sonra On the Rocks ile bir aday alacağa benziyor bu arada. Ortada fiziksel bir kampanya mevcut olmasa da filmin müzikal/komedi ana dalında alacağı adaylığı bir şekilde süslemesi gerek HFPA’in. Daniel Kaluuya da son haftalarda yakaladığı yükselişi artık burada bir resmiyete kavuşturacak besbelli. Bana Oscar’ın da favorisine dönüşecekmiş gibi geliyor ama bakalım. Üzerinden gözümüzü ayırmamamız gereken aday adaylarından biri de Paul Raci bana soracak olursanız. Fakat HFPA, star olmayan isimlere hele ki yardımcı dallarda pek yer açmıyor. Raci ancak Sound of Metal’ın En İyi Film dalında inanılmaz bir sürpriz yapması hâlinde karşımıza çıkabilirmiş gibi hissediyorum.

1. LESLIE ODOM JR.
One Night in Miami

2. SACHA BARON COHEN
The Trial of the Chicago 7

3. DANIEL KALUUYA
Judas and the Black Messiah

4. BILL MURRAY
On the Rocks

5. MARK RYLANCE
The Trial of the Chicago 7


Yardımcı Kadın Oyuncu

Altın Küre’de üçte üç yapmış Olivia Colman? Cepte. Mank’in en çok konuşulan performansıyla Amanda Seyfried? Onu da koyduk sıraya. Yıllar sonra eze eze oynadığı bir rolle karşımıza çıkan Ellen Burstyn peki? O da tamam. Sonrası… Sonrası karışık. Glenn Close, Hillbilly Elegy ile utanmadan kampanya yapmaya devam ediyor. Variety’nin Actors on Actors buluşmalarında bütün ayrıcalıklarından utanmadan filmin ne kadar önemli olduğundan, bu insanların sahiciliğinden bahsedip durmuş. Ödül grupları yemeye müsaitse ben de dalga geçmeye müsaitim. Close haricinde Jodie Foster göreceğimizi düşünüyorum bir de. Bu tür kel alaka seçimler yaparak sezona bir isim bırakmayı pek sever HFPA. Gerçi Foster çevresinde net bir ödül sezonu rüzgârı oluşmadı, Kathy Bates (Richard Jewell) misali. Fakat yerine kimi koyacak? Zhao Shuzhen’i aday etmemişken Youn Yuh-jung (Minari) mu alacaklar? Dominique Fishback (Judas and the Black Messiah) biraz daha tanınmış bir isim olsa onun adını vereceğim. Ama HFPA’in her daim cömert davrandığı Candice Bergen, 13. adaylığını almak üzere Let Them All Talk ile bu listeye yağabilirmiş hissimi not düşeyim bak.

1. OLIVIA COLMAN
The Father

2. AMANDA SEYFRIED
Mank

3. ELLEN BURSTYN
Pieces of a Woman

4. GLENN CLOSE
Hillbilly Elegy

5. JODIE FOSTER
The Mauritanian


Yönetmen

Altın Küre’nin Oscar’a DGA’den daha yakın olduğu bir dal burası. Çoğu zaman da oldukça saygı duyulacak adaylar çıkarıyorlar, arada bir Tom Ford gibi isimlerle can sıksalar da… Ancak bu yıl beşli hiç ama hiç net değil. Chloé Zhao, David Fincher ve Aaron Sorkin üçlüsünü aşağı yukarı herkes tahminlerine alıyor zaten. Bundan sonrasında ise kafalar allak bullak. Ben göçmen deneyimine hakimiyetlerini bahane ederek Minari ile Lee Isaac Chung kondurdum öncelikle. Ardından da kadın yönetmen aday etmeme konusundaki ısrarlarına bu sene iki adayla birden cevap vererek Regina King‘i de eklerler dedim. En İyi Film kategorisinde bir iddiasının olacağına inanmadığımdan elim Spike Lee‘ye (Da 5 Bloods) gidemedi ne yazık ki. Sadece The Father’ı çok sevdikleri için Florian Zeller gibi bir abartmaya koşarlar mı diye düşünüyorum.

1. CHLOÉ ZHAO
Nomadland

2. DAVID FINCHER
Mank

3. AARON SORKIN
The Trial of the Chicago 7

4. LEE ISAAC CHUNG
Minari

5. REGINA KING
One Night in Miami


Senaryo

Ne yaparsam doğru tahminlerde bulunamadığım senaryo dalında Molly’s Game ile dahi aday edilmiş Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7 sayesinde ilk beşe girer ve ödüle koşar diye düşünüyorum. Onu takiben Mank demiş olsam da (senaryosu en güçlü taraflarından biri malum) bu tahminime katılmayanların çoğunlukta olduğunu düşüneyim. Tam de HFPA’in ağzına layık dediğimiz metinleriyle The Father ve One Night in Miami‘nin de şansı epey yüksek. Nomadland ise tam anlamıyla bir La La Land vakası. Filmi çok sevdik, karşımızda senaryosuyla öne çıkan bir yapım olmamasının önemi yok imzası. Yalnız Minari ve Promising Young Woman için yer açmak istemeleri olası. Bu durumda da The Father ya da One Night in Miami’den birini feda ederler herhâlde.

1. THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

2. MANK

3. THE FATHER

4. NOMADLAND

5. ONE NIGHT IN MIAMI


Özgün Müzik

Akademi’ye kıyasla bu dalda her daim daha iyi tercihler yapmış Altın Küre’den yine aday edilmemesi imkansız isimlerin yanına birkaç orijinal tercih eklemesini bekliyoruz. Hem Soul hem de Mank ile Trent Reznor – Atticus Ross ikilisi, News of the World‘e hak etmediği kadar iyi besteler yapan James Newton Howard ve George Clooney’e sevgi gösterisi babında The Midnight Sky ile Alexandre Desplat en iddialı aday adayları gibi duruyor. Bu dörtlüden sonra zamanında Alex Ebert’e ve tabii Ludwig Göransson’a yaptıkları genç besteci gönüllendirme kontenjanından Minari ile Emile Mosseri’yi uygun gördüm ben tahmin listeme. Fakat geçen sene aday ederek herkesi şok ettikleri Daniel Pemberton’ın The Trial of the Chicago 7‘daki çalışması, Terence Blanchard harikası Da 5 Bloods, müzikal aday etmekten çekinmedikleri için Ma Rainey’s Black Bottom ve bu filmi de izledik adaylığı olarak Ammonite‘a dikkat edin derim.

1. SOUL

2. MANK

3. NEWS OF THE WORLD

4. THE MIDNIGHT SKY

5. MINARI


Özgün Şarkı

Altın Küre ile starfucker diye dalga geçiyor olsak da son yıllarda imajlarını epey toparladılar ve çoğu zaman Oscar’dan daha orijinal tercihler yapıyorlar. Ancak iş özgün şarkı dalına geldiğinde o alıştığımız uslanmazlıklarıyla sadece büyük yıldızların parçalarını aday etmekten hâlâ çekinmemekteler. Önce favorileri, aday edecekleri isimlerden bağımsız olarak aradan çıkaralım: Diane Warren bu sene Oscar’ına kavuşacağı The Life Ahead ile zirvede. Onu da One Night in Miami‘nin finalini bin kaplan gücüne ulaştıran Speak Now izliyor. Ardından iş hangi starları aralarında görmek istediklerine bakıyor. The Trial of the Chicago 7‘la Celeste mi, Mulan‘la Christina Aguilera mı, The United States vs. Billie Holiday‘le Andra Day mi, Judas and the Black Messiah‘la H.E.R. mü, The One and Only Ivan‘la Charlie Puth mu, Giving Voice‘la John Legend mı, Trolls World Tour‘la Justin Timberlake mi, Onward‘la Brandi Carlile mı, Birds of Prey‘le Doja Cat mi, Dolittle‘la Sia mi ya da The Willoughbys ile Alessia Cara mı?

1. THE LIFE AHEAD
“Seen”

2. ONE NIGHT IN MIAMI
“Speak Now”

3. THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
“Tigress & Tweed”

4. JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
“Fight for You”

5. THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
“Hear My Voice”


Yabancı Film

Açıkçası bu sene uluslararası festivallerin hiçbiri yapılamadığı için bu dala kesin aday olmasını beklediğim MinariThe Life Ahead ve Another Round‘tan sonra tahminlere hangi yapımları alabileceğim hakkında en ufak bir fikrim yok. Elimizde başvurusu geçerli yapımların tam bir listesi mevcut. Oradan neler öne çıkıyor derseniz CharlatanDear ComradesLa LloronaNever Gonna Snow AgainNew OrderNight of the KingsQuo Vadis Aida ve A Sun‘ın adını veririm sanırım. Başka bir şey çıkarsa da şaşırır, vallahi hiç öngöremedim diye susar otururum.

1. MINARI

2. ANOTHER ROUND

3. THE LIFE AHEAD

4. LA LLORONA

5. NIGHT OF THE KINGS


Animasyon

Geçtiğimiz yıl I Lost My Body ya da Klaus’a tenezzül etmeyip The Lion King’i aday eden HFPA’in çok ana akım zevkleri bu kategoride. Dolayısıyla tahminlerinizi yaparken çok risk almamanızı öneriyorum. Soul ve Wolfwalkers açık ara favorilerimiz. Sezon boyunca da mevcut bütün animasyon ödüllerine aday edilecekler. Bunlara ilaveten Over the Moon ile Onward‘un berbat işler olmalarına bakılmadan listeye girecekleri neredeyse kesin gibi. Son sıraya izlemişlerse eğer Shaun the Sheep Movie: Farmageddon gelebilir. Fakat dediğim gibi ben popüler olanlara yönelerek, Altın Küre burada özgün davranmayacak ve The Willoughbys‘i aday edecek diyorum. Netflix’i geçtiğimiz sene ellerinin tersiyle itmiş olmaları kafamı karıştırsa da bindik bir alamete artık…

1. SOUL

2. WOLFWALKERS

3. OVER THE MOON

4. ONWARD

5. THE WILLOUGHBYS

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.