Altın Küre Tahminleri ’11 Part I: TV

Altın Küre Tahminleri ’11 Part I: TV

Ne yazık ki dün gece Critics Choice Ödülleri’nden live blogging yapamadım. Sebebi ise tabiki de final haftası. Anlayış göstereceğinize eminim. Ama Pazar gecesi Altın Küre’den canlı canlı yazıp yorumlayacağım, hiç merak etmeyin. Eğer sabaha kadar uyumayıp töreni izleyecekseniz, Oscar Boy’a uğramayı unutmayın derim. Böyle bir imkanı olmayanlar için de ertesi gün yazımız sizi bekliyor olacak zaten.

Altın Küre benim pek ciddiye almadığım, ama canlı olarak yayınlandığı için Oscar öncesi yılın en iyilerini bir arada görmek adına keyifli bir ödül töreni. Ben de televizyon tahminleriyle yavaş yavaş Pazar gecesine ısınalım diyorum. Merak etmeyin, yarın da tüm film dallarındaki tahminlerim gelecek. Haydi başlayalım.

EN İYİ DİZİ (DRAMA)
Drama dizisi kategorisindeki dizilerden sadece Boss ve Game of Thrones‘u izliyorum. Boardwalk Empire‘ı daha ilk bölümünden bıraktım. Homeland ise başladığım ve hala devamını getirmediğim dizilerden. American Horror Story ise benim için yılın en rahatsız edici dizisi. Ama seveni çok. O yüzden pek de bir şey demeyeceğim. Geçtiğimiz sene Boardwalk Empire‘a giden bu ödülün ben yine aynı adrese gideceğini zannetmiyorum. O yüzden ihtimaller arasından direkt Boardwalk Empire‘ı eledim. Boss ise oldukça iyimser bir tahmin olur. Diziyi çok sevsem de ödülü alabileceğin ihtimal vermiyorum. Geriye üç alternatif kalıyor. Birincisi izleyen herkesi kendine aşık eden ve bir nevi Lord of the Rings havası yaratan Game of Thrones. İkincisi eleştirmenlerin gözdesi Homeland. Ben dizideki cevheri ilk bölümlerinde göremedim ama hakikten kazanacağına inanan çok. Ve son olarak da American Horror Story. Altın Küre’nin nasıl bir sevda içerisinde olduğunu bilemediğimden bu diziyi de tahminler arasında bulundurmak lazım diye düşünüyorum. 
Kazanacak:
Game of Thrones
Kazanabilir: Homeland
Kazanmalı: Game of Thrones

EN İYİ DİZİ (KOMEDİ)
Televizyon sektörünün en büyük ödülü Emmy iki senedir Modern Family‘yi seçse de Altın Küre, Ryan Murphy‘ye olan zaaflarından olacak (dizinin prodüktörü) Glee‘den yana tercihini kullanmakta. Ama artık Glee‘nin havası söndü. Ben de dizinin izleyicilerinden biriyim. Hem de gayet zevk alıyorum. Diziyi izlemeden “sıkıntılı müzikal” yorumu yapan insanların önyargılarıyla ilgili yorum yapmayacağım. Yalnız dizinin yeni sezonu hakikaten çok zayıf geçmekte. 10 küsür haftadır yayınlanan bölümler arasında eli yüzü düzgün sadece iki bölüm var. Ve artık HFPA’in (Hollywood Yabancı Basın Birliği: Altın Küreler’i dağıtan grup) bazı şeylerin farkına varma zamanı geldi. Gerçi Modern Family‘nin kazanacağını tahmin etsem de Glee yine Altın Küre alırsa da şaşırmam. Diğer adaylara gelirsek… Enlightened, Episodes ve New Girl. Zaten bu dalda yer alan tüm dizileri izliyorum. Enlightened ve Episodes‘un kazanabileceğine pek ihtimal vermiyorum. Onlar bu kategorinin “Aday olmak da güzeldi.” yarışçıları. Yalnız New Girl çok vasat buluyor olsam da HFPA’in yeni oyuncağına dönüşebilir.
Kazanacak: Modern Family
Kazanabilir: Glee
Kazanmalı: Modern Family

Tüm TV tahminlerimi yazının devamında bulabilirsiniz…

EN İYİ MİNİ DİZİ / TV FİLMİ
Adaylar açıklandığından beri bu kategorideki yapımları tüketmek için çabalamaktayım. Amacıma da kavuştum. Şimdi ihtimallerine göre sondan başa doğru gidersek… The Hour kategorinin en zayıf halkası. Neden? Çünkü başka hiç bir ve genelde bu kategoride kostüm dramalarını tercih etse de HFPA, The Hour tam olarak bu tanıma uymuyor. Too Big to Fail adaylığı beni şaşırtanlardan. Altın Küre’den bu derece zevkli olmasını beklemezdim. Ki çok da beğenmedim ben Too Big to Fail‘ı. Sadece anaakım işlerle haşır neşir olan bir grup için (Gerçi geçtiğimiz sene Carlos‘u seçtiler.) Too Big to Fail‘ın adaylığı şaşırtıyor. Cinema Verite yılın belki de en iyi televizyon filmi. Lakin o kadar güçlü iki mini dizi var ki karşısında Cinema Verite geri planda kalıyor. Bu güçlü mini dizilerden biri Kate Winslet‘in başrolünde yer aldığı Mildred Pierce. Zamanında Joan Crawford‘a En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı getiren Mildred Pierce‘ın televizyon uyarlaması bu yıl izlemesi en keyif veren işlerden biriydi şüphesiz. Yalnız Downton Abbey‘nin bulunduğu bir kategori de oturup da diğer adaylara bakmaya hiç gerek yok. Anlamsız aristokrasi hikayelerinden çok farklı olan, yer yer soap opera türüne kaysa da izleyeni alıp götüren Downton Abbey buranın tek galibi. Eğer başka bir yapım kazanırsa çok yazık olur.
Kazanacak:
Downton Abbey
Kazanabilir: Mildred Pierce
Kazanmalı: Downton Abbey

EN İYİ ERKEK OYUNCU (DRAMA)
İşte tahmini en zor kategorilerden biri. Emmy biliyorsunuz ki Bryan Cranston‘a olan bağımlılığını göstermekten hiç çekinmiyor. Ama Cranston‘ın bırakın bir Altın Küre zaferini, geçen sene dışında adaylığı bile yok! Geç kalmış borçlarını bu sene ödeyecekleri de şüpheli. Geçtiğimiz yıl dizi henüz tazeyken Steve Buscemi‘ye Boardwalk Empire‘daki performansıyla ödül gelmişti. Yalnız Altın Küre’nin tarihinde bu kategoride ödülü iki kez alan oyuncu sayısı çok çok az. Damian Lewis (Homeland) ve Jeremy Irons (The Borgias) ödülü almaktan çok uzakta. O yüzden de geriye bir tek seçenek kalıyor, o da Kelsey Grammer. Cranston‘ı Emmy’de de tahtından edebilecek tek isim Grammer. Ve Altın Küre de bu yolculuğa güzel bir başlangıç olabilir.
Kazanacak:
Kelsey Grammer, Boss
Kazanabilir: Bryan Cranston, Breaking Bad
Kazanmalı: Kelsey Grammer, Boss

EN İYİ KADIN OYUNCU (DRAMA)
Geçtiğimiz yıl Katey Sagal‘ı seçerek hepimizi şoka sokan HFPA bu yıl ilk kez aday olan isimlerden Calli Thorne (Necessary Roughness) ve Madeleine Stowe (Revenge) arasından bir seçim yapabilir pek ala. Yalnız bu çok çok uzak bir ihtimal. Zaten ikisinden birini tahminlerinin zirvesine yerleştiren kimse olduğunu da zannetmiyorum. Julianna Margulies iki sene evvel The Good Wife‘daki rolüyle bu ödülü kucaklamıştı zaten. Mireille Enos ise benim kişisel tercihim olmasına rağmen diziye gelen dengesiz tepkiler yüzünden adının okunduğunu muhtemelen duyamayacaktır. Geriye ise tek bir seçenek kalıyor, o da Claire Danes. Yanlış bilmiyorsam Danes bugüne kadar aday olduğu iki Altın Küre’yi de kazanmıştı. Bu üçüncü adaylığı ve daha geçtiğimiz sene Temple Grandin‘deki rolüyle onu Altın Küre sahnesinde ödülü kucaklarken izledik. Homeland‘deki performansı muhteşem eleştiriler alıyor. HFPA pek eleştirmen kapasitesine sahip bir kurum olmasa da Danes‘i seçecektir diye düşünüyorum. Ama Margulies kazanırsa da hayır demem.
Kazanacak: Claire Danes, Homeland
Kazanabilir: Julianna Margulies, The Good Wife
Kazanmalı: Mireille Enos, The Killing

EN İYİ ERKEK OYUNCU (KOMEDİ)
Size peşin peşin söyleyeyim, buradaki tahminime güvenmeyin. Neden? Birincisi favori yok. Benim hiç tahammül edemediğim, ama oldukça çok fanı olan Jim Parsons‘ın yokluğu işleri iyice karıştırıyor. İkincisi Alec Baldwin bu ödülü daha önce 3 kez aldı. Bana kalsa her sene alabilir ama acaba 30 Rock eskisi kadar seviliyor mu? Ondan şüpheliyim işte. HFPA’in gediklisi haline dönüşen Thomas Jane (Hung) iptal edilen dizisiyle adaylar arasında. The Big Bang Theory‘den Johnny Galecki ise Parsons‘ın boşluğunu tamamlamakta. Eğer bir sürpriz yaparsa şaşırmam. Ve Matt LeBlanc. Kazanabilme ihtimali var, evet. Ama bu ihtimale rağmen LeBlanc‘ın ismininin o gece kazananlar arasında telaffuz edileceğini gözümde canlandıramıyorum.
Kazanacak:
Alec Baldwin, 30 Rock
Kazanabilir: Matt LeBlanc, Episodes
Kazanmalı: Alec Baldwin, 30 Rock

EN İYİ KADIN OYUNCU (KOMEDİ)
Bu yılın en şenlikli kategorilerinden birisi. Hepsi de bir şekilde hak ederek burada bulunan adaylar.  Geçtiğimiz sene ödülü kazanan Laura Linney yine adaylar arasında. Ama The Big C‘nin ikinci sezonu ilk sezon kadar heyecanlandırmadığın tekrar ödülü alma ihtimali çok düşük. Tina Fey 2007 ve 2008’de iki yıl üst üste Altın Küre’de zafere ulaşmıştı. O zamandan beri de düzenli bir şekilde aday olmaya devam ediyor. 30 Rock eski havasını kaybettiği için, her ne kadar Fey televizyonun en komik kadınlarından biri de olsa, ödülü alamaz gibi. Gelelim diğer üçlüye. Birincisi sonunda Altın Küre tarafından fark edilen Amy Poehler. Kesinlikle kazanmayı hak ediyor. Yalnız bu sene yeni dizileriyle ilk kez aday olan diğer iki rakibi de en az Poehler kadar güçlü. Laura Dern zaten sürpriz bir adaylık aldı. Enlightened‘ın En İyi Dizi olarak da adaylar arasına girmesi HFPA’in diziyi ne kadar sevdiğini gösteriyor. Yalnız bana göre Zooey Deschanel ödülü kazanabilir. Üstelik hiç bir şekilde desteklemiyorum kendisini. Bana göre kendini tekrar eden oyunculardan biri. Ama işte insanlar seviyor, ne yapacaksınız?
Kazanacak:
Zooey Deschanel, New Girl
Kazanabilir: Laura Dern, Enlightened
Kazanmalı: Amy Poehler, Parks & Recreation

EN İYİ ERKEK OYUNCU (MİNİ DİZİ / TV FİLMİ)
Altın Küre’nin bu seneki en zayıf dalı ve Idris Elba haricinde de bir zafer de çok olağandışı gözüküyor. William Hurt, Too Big to Fail‘de iyiydi ama HFPA’in bu performansı ödüllendireceğinden şüpheliyim. Bill Nighy, Paul Eight‘deki performansıyla kategorinin en zayıflarından. Dominic West ise daha çok The Hour‘un rüzgarıyla ilk beşe girmiş gibi. Ve Hugh BonnevilleDownton Abbey‘yi ne kadar seviyor olsam da Bonneville‘in kazanmayı hak eden bir oyunculuğu olduğunu düşünmüyorum. Zafer Elba‘nın gibi duruyor. Ama hep söylediğim gibi Altın Küre’den bahsediyoruz. Özellikle TV kategorilerinde her şey olabilir!
Kazanacak:
Idris Elba, Luther
Kazanabilir: William Hurt, Too Big to Fail
Kazanmalı: Idris Elba, Luther

EN İYİ KADIN OYUNCU (MİNİ DİZİ / TV FİLMİ)
Yine teker teker incelersek… Bu yıl Oranges & Sunshine‘da da benzer bir rolle karşımıza çıkan Emily Watson, Appropriate Adult‘da göz dolduruyor. Kazanır mı? Pek zannetmiyorum. BBC’nin özüne inip 1950’li yıllardaki aynı adlı programı anlatan The Hour‘dan Romola Garai kategorinin en genci. Kazanır mı? Asla! Aklımızı başımızdan alan yapım Downton Abbey‘nin Amerikan leydisi Elizabeth McGovern kuşkusuz dizinin hayranlarının bu daldaki favorisi. Kazanır mı? Aday olmakla yetinmek zorunda. Cinema Verite‘de kendini aşan Diane Lane ise Emmy ve SAG adaylıklarından sonra bir kez daha karşımızda. Kazanır mı? Kate Winslet diskalifiye olursa belki. Ve Kate Winslet… Kazanacağını biliyoruz. Sahneye çıktığında şaşırıp abartılı tepkiler vereceğini de biliyoruz. Ama aynı şekilde Kate‘i sevmeye devam edip, teşekkür konuşması yaparken sevineceğimizi de.
Kazanacak:
Kate Winslet, Mildred Pierce
Kazanabilir: Diane Lane, Cinema Verite
Kazanmalı: Kate Winslet, Mildred Pierce

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU
Bu kategorideki bir itirazımla başlamak istiyorum öncelikle. Paul Giamatti‘nin burada ne işi var? Hele ki tüm diziler bu kategoride yarışabiliyorken… Too Big to Fail sevgisine çok anlam veremiyorum açıkçası. Ben çok beğenerek izlemedim. Ama Giamatti‘nin o kadronun içerisinde aday olacak son isimlerden biri olduğunu da düşünmeden edemiyorum. Bana Game of Thrones‘un Tyrion Lannister’ı Peter Dinklage kazanacakmış gibi geliyor. Yanılıyor olabilirim ama Dinklage‘ın bu ödülü hak ettiğini düşünüyorum. Emmy zaferine bir yenisini daha ekleyeceği kanaatindeyim. Aynı şekilde kategorinin Emmyli oyuncularından Guy Pearce da Dinklage‘a bir alternatif. Eğer Mildred Pierce‘ı çok beğendilerse Pearce‘ın kazanması da olası. Tabi eminim Eric Stonestreet (Modern Family) ya da Tim Robbins (Cinema Verite) ne olacak diye düşünenler de vardır. Belki Stonestreet sürpriz yapabilir de Robbins‘in hiç mi hiç şansı yok. Asıl şimdi fark ettim. Geçen senenin galibi Chris Colfer nerede?
Kazanacak:
Peter Dinklage, Game of Thrones
Kazanabilir: Guy Pearce, Mildred Pierce
Kazanmalı: Peter Dinklage, Game of Thrones

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU
Hep söylüyorum “Maggie Smith hala yaşarken nasıl Meryl Streep için yaşayan en iyi oyuncu diyebilirsiniz?” diye. Şu an tek umudum Maggie Smith‘in o gece orada olması ve kazanıp sahneye çıkması. Yalnız ortada bir Jessica Lange gerçeği var ki HFPA’in ana kategoride de American Horror Story‘yi desteklemesi korkutuyor. Eğer bir yarıştan söz ediyorsak bu kuşkusuz Smith ile Lange arasında olacak. Adaylar arasındaki tek komedi aktrisi olan Sofia Vergara‘nın ise Emmyler’e kadar beklemesi gerekiyor. Eğer bir aksilik çıkmazsa bence yaza ilk Emmy’sini kazanır. Mildred Pierce‘de kariyerinin en iyi performansını veren Evan Rachel Wood ve Boardwalk Empire‘dan Kelly Macdonald için ise diyecek pek bir şey yok. Kazanma ihtimalleri çok düşük.
Kazanacak:
Maggie Smith, Downton Abbey
Kazanabilir: Jessica Lange, American Horror Story
Kazanmalı: Maggie Smith, Downton Abbey

Yarın… Altın Küre Tahminleri ’11 Part II: Film

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

2 Yorum

 1. Erşah

  Breakin’ Bad’in adı bile geçmediği için pek okumak istemedim. 4. sezonu ile TV tarihinin en iyi dizisi oldu bence. Eleştirmen puanına da bakarsan (96/100) yeni favori o gibi. Game of Thrones’un pek şansı yok gibi, gönül ister ki o alsın, olağanüstü bir dizi. Kitabı da keza öyle. Hatta son zamanlarda gördüğüm en yaratıcı iş.

  Ama Mad Men’siz bir yılda da artık Breakin’ Bad gülsün. Bryan Cranston gülsün. Vince Gilligan gülsün.

  Yanıt
 2. TigerBlood

  Tüm dalları bir yana bırakırsak benim tek beklediğim ödül en iyi kadın oyuncu.
  Claire Danes’in ödülü almasını çok istiyorum,zaten en büyük favori de o.

  Homeland 11.inci bölüm yayınlandıktan sonra Claire Danes ödülü evine götürdü bile,sırf o bölümdeki performansı yetecektir.

  En iyi dramaya bakarsak,ben de Breaking Bad gibi harika bir dizinin olmayışını anlayamıyorum.Game of Thrones’un almasını da çok isterim.
  Bu sene başlayan diziler arasında en beğendiğim,en güzel dizi ise Homeland oldu.Dizi ilk bölümlerinden sonra biraz sallantı yaşadı ama kısa sürede aynı heyecanı tekrar getirdi,kazanırsa sevinirim

  Yanıt

Yorum yazın...