87. Akademi Ödülleri Adayları

87. Akademi Ödülleri Adayları

The Grand Budapest Hotel
The Grand Budapest Hotel

Söze nereden girsem hakikaten bilemiyorum. Çünkü son yılların en şaşırtıcı listelerinden biriyle karşı karşıyayız. 87. Akademi Ödülleri’nin adayları açıklandı; fakat üzerine yapılacak spekülasyonlar uzunca bir süre bitmeyecek gibi. Ben şimdilik sizleri adaylarla başbaşa bırakıp bir başka başlık altında sürprizlerin hepsi hakkında konuşacağım. Sadece The Grand Budapest Hotel ve Birdman’in 9, The Imitation Game’in 8, Boyhood ile American Sniper’ın 6, The Theory of Everything’in ise 5 adaylık aldığını bilin yeter. Buyrun bakalım:

En İyi Film
American Sniper | Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper ve Peter Morgan
Birdman | Alejandro González Iñárritu, John lesher ve James W. Skotchdopole
Boyhood | Richard Linklater ve Cathleen Sutherland
The Grand Budapest Hotel | Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales ve Jeremy Dawson
The Imitation Game | Nora Grossman, Ido Ostrowsky ve Teddy Schwarzman
Selma | Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner ve Jeremy Kleiner
The Theory of Everything | Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce ve Anthony McCarten
Whiplash | Jason Blum, Helen Estabrook ve David Lancaster

En İyi Yönetmen
Wes Anderson | The Grand Budapest Hotel
Alejandro González Iñárritu | Birdman
Richard Linklater | Boyhood
Bennett Miller | Foxcatcher
Morten Tyldum | The Imitation Game

En İyi Erkek Oyuncu
Steve Carell | Foxcatcher
Bradley Cooper | American Sniper
Benedict Cumberbatch | The Imitation Game
Michael Keaton | Birdman
Eddie Redmayne | The Theory of Everything

En İyi Kadın Oyuncu
Marion Cotillard | Two Days, One Night
Felicity Jones | The Theory of Everything
Julianne Moore | Still Alice
Rosamund Pike | Gone Girl
Reese Witherspoon | Wild

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Robert Duvall | The Judge
Ethan Hawke | Boyhood
Edward Norton | Birdman
Mark Ruffalo | Foxcatcher
J.K. Simmons | Whiplash

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Patricia Arquette | Boyhood
Laura Dern | Wild
Keira Knightley | The Imitation Game
Emma Stone | Birdman
Meryl Streep | Into the Woods

En İyi Özgün Senaryo
Birdman | Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris Jr. ve Armando Bo
Boyhood | Richard Linklater
Foxcatcher | E. Max Frye ve Dan Futterman
The Grand Budapest Hotel | Wes Anderson ve Alec Guinness
Nightcrawler | Dan Gilroy

En İyi Uyarlama Senaryo
American Sniper | Jason Hall
The Imitation Game | Graham Moore
Inherent Vice | Paul Thomas Anderson
The Theory of Everything | Anthony McCarten
Whiplash | Damien Chazelle

En İyi Kurgu
American Sniper | Joel Cox ve Gary D. Roach
Boyhood | Sandra Adair
The Grand Budapest Hotel | Barney Pilling
The Imitation Game | William Goldenberg
Whiplash | Tom Cross

En İyi Görüntü Yönetimi
Birdman | Emmanuel Lubezki
The Grand Budapest Hotel | Robert Yeoman
Ida | Ryszard Lenczewski ve Lukasz Zal
Mr. Turner | Dick Pope
Unbroken | Roger Deakins

En İyi Prodüksiyon Tasarımı
The Grand Budapest Hotel | Adam Stockhausen ve Anna Pinnock
The Imitation Game | Maria Djurkovic ve Tatiana Macdonald
Interstellar | Nathan Crowley ve Gary Fettis
Into the Woods | Dennis Gassner ve Anna Pinnock
Mr. Turner | Suzie Davies ve Charlotte Watts

En İyi Kostüm Tasarımı
The Grand Budapest Hotel | Milena Canonero
Inherent Vice | Mark Bridges
Into the Woods | Colleen Atwood
Maleficent | Anna B. Sheppard ve Jane Clive
Mr. Turner | Jacqueline Durran

En İyi Özgün Müzik
The Grand Budapest Hotel | Alexandre Desplat
The Imitation Game | Alexandre Desplat
Interstellar | Hans Zimmer
Mr. Turner | Gary Yershon
The Theory of Everything | Jóhann Jóhannsson

En İyi Özgün Şarkı
“Everything Is Awesome”; The Lego Movie | Shawn Patterson (söz-müzik)
“Glory”; Selma | John Stephens ve Lonnie Lynn (söz-müzik)
“Grateful”; Beyond the Lights | Diane Warren (söz-müzik)
“I’m Not Gonna Miss You”; Glen Campbell: I’ll Be Me | Glen Campbell ve Julian Raymond (söz-müzik)
“Lost Stars”; Begin Again | Gregg Alexander ve Danielle Brisebois (söz-müzik)

En İyi Makyaj & Saç Tasarımı
Foxcatcher | Bill Corso ve Dennis Liddiard
The Grand Budapest Hotel | Frances Hannon ve Mark Coulier
Guardians of the Galaxy | Elizabeth Yianni-Georgiou ve David White

En İyi Ses Kurgusu
American Sniper | Alan Robert Murray ve Bub Asman
Birdman | Martin Hernández ve Aaron Glascock
The Hobbit: The Battle of the Five Armies | Brent Burge ve Jason Canovas
Interstellar | Richard King
Unbroken | Becky Sullivan ve Andrew DeCristofaro

En İyi Ses Miksajı
American Sniper | John Reitz, Gregg Rudloff ve Walt Martin
Birdman | Jon Taylor, Frank A. Montaño ve Thomas Varga
Interstellar | Gary A. Rizzo, Gregg Landaker ve Mary Weingarten
Unbroken | Jon Taylor, Frank A. Montaño ve David Lee
Whiplash | Craig Mann, Ben Wilkins ve Thomas Curley

En İyi Görsel Efekt
Captain America: The Winter Soldier | Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill ve Dan Sudick
Dawn of the Planet of the Apes | Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett ve Erik Winquist
Guardians of the Galaxy | Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawker ve Paul Corbould
Interstellar | Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter ve Scott Fisher
X-Men: Days of Future Past | Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie ve Cameron Waldbauer

Yabancı Dilde En İyi Film
Ida (Polonya) | Pawel Pawlikowski
Leviathan (Rusya) | Andrey Zvyagintsev
Tangerines (Estonya) | Zaza Urushadze
Timbuktu (Moritanya) | Abderrahmane Sissako
Wild Tales (Arjantin) | Damián Szifron

En İyi Animasyon
Big Hero 6 | Don Hall, Chris Williams ve Roy Conli
The Boxtrolls | Anthony Stacchi, Graham Annable ve Travis Knight
How to Train Your Dragon 2 | Dean DeBlois ve Bonnie Arnold
Song of the Sea | Tomm Moore ve Paul Young
The Tale of the Princess Kaguya | Isao Takahata ve Yoshiaki Nishimura

En İyi Belgesel
CitizenFour | Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy ve Dirk Wilutzky
Finding Vivian Maier | John Maloof ve Charlie Siskel
Last Days in Vietnam | Rory Kennedy ve Keven McAlester
The Salt of the Earth | Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado ve David Rosier
Virunga | Orlanda von Einsiedel ve Joanna Natasegara

En İyi Kısa Film
Aya | Oded Binnun ve Mihal Brezis
Boogaloo and Graham | Michael Lennox ve Ronan Blaney
Butter Lamp (La lampe au beurre de yak) | Hu Wei ve Julien Féret
Parvaneh | Talkhon Hamzavi ve Stefan Eichenberger
The Phone Call | Mat Kirkby ve Kames Lucas

En İyi Kısa Animasyon
The Bigger Picture | Daisy Jacobs ve Christopher Hees
The Dam Keeper | Robert Kondo ve Dice Tsutsumi
Feast | Patrick Osborne ve Kristina Reed
Me and My Moulton | Torill Kove
A Single Life | Joris Oprins

En İyi Kısa Belgesel
Crisis Hotline: Veterans Press 1 | Ellen Goosenberg Kent ve Dana Perry
Joanna | Aneta Kopacz
Our Curse | Tomasz Šliwiñski ve Maciej Šlesicki
The Reaper (La parka) | Gabriel Serra Arguello
White Earth | J. Christian Jensen

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

0 Yorum

Bir Cevap Yazın