İyisiyle kötüsüyle Oscar adayları…

İyisiyle kötüsüyle Oscar adayları…

Marion Cotillard | Two Days, One Night
Marion Cotillard | Two Days, One Night

87. Akademi Ödülleri’nin adayları açıklandı. O kadar çok sürpriz var ki hangi birinden bahsetsem bilemiyorum. O yüzden upuzun bir liste yapıp sizi hepsini okumaya mahrum edeceğim. Kusura bakmayın.

 • 5 ile 10 arasındaki sisteme geçtiğimizden beri ilk kez 8 adayımız çıktı. En çok Foxcatcher ve Nightcrawler’ın yokluğu dikkat çekiyor. Özellikle Foxcatcher, En İyi Yönetmen kategorisinde aday olup En İyi Film’e giremediği için resmen tarih yazmış oldu.
 • Günün kazananı kesinlikle American Sniper. Ama zaten son haftalarda böyle bir şey olacağını az çok tahmin ediyorduk. Kaybedenler ise Selma ve Gone Girl. Her iki film de neredeyse görmezden gelindi. Selma sadece En İyi Film ve En İyi Özgün Şarkı dallarında karşımıza çıkarken, Gone Girl ise En İyi Kadın Oyuncu dalındaki adaylığıyla yetinmiş oldu.
 • Laura Dern (Wild) zayıf yardımcı kadın oyuncu kategorisine Rene Russo (Nightcrawler) yerine giren isim oldu. Zaten hepimiz Jessica Chastain’in (A Most Violent Year) son dakikada dışarıda kalacağını tahmin ediyorduk.
 • Force Majeure yabancı film dalına, The Lego Movie ise animasyon adayları arasına giremedi. Ki en büyük iki şok bunlar bana kalırsa. Jake Gyllenhaal’un (Nightcrawler) yokluğunu bile anlamak mümkün; fakat iki favorinin birden yarışın dışarısında kalması enteresan. Yalnız özellikle The Lego Movie gibi klişe bir hikayenin görmezden gelinmesine çok sevindiğimi belirtmeliyim.
 • Ida, yabancı film dalı haricinde sinematografi listesinde de yerini almış. Zaten siyah beyaz film görünce dayanamıyor görüntü yönetmenleri. Bunu az çok tahmin etmemiz gerekirdi.
 • Birdman’in kurgu, The Hobbit’in görsel efekt kategorisinden atılması da ayrı bir enteresan. Tıpkı Force Majeure ve The Lego Movie gibi onlar da favoriler arasında yer almaktaydı. Aynısı Gone Girl’ün uyarlama senaryosu için de geçerli. Ama bunu daha önce de söylemiştim, Gone Girl iyi bir fikri olan vasat bir senaryoya sahipti. Akademi de aynı şekilde düşünmüş olacak ki adaylık verememiş. Onun yerine Paul Thomas Anderson’ın başyapıtı Inherent Vice’ı listede bulmanız mümkün.
 • Bu arada en çok adaylık çıkaran filmler sırasıyla: The Grand Budapest Hotel (9), Birdman (9), The Imitation Game (8), Boyhood (6), American Sniper (6), Whiplash (5), The Theory of Everything (5).

Başka ekleyecek bir şey aklıma gelirse tekrar bir şeyler yazarım.. Şimdilik bu kadar.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

0 Yorum

 1. irem okay

  İzlediğim andan beri şokundayım bu nedir böyle ya tam bir hayal kırıklığı Selma’nın bu kadar arka plana atılacağını son günlerde biraz olsun anlasak ta American Sniper’ın bu kadar yıldızını parlayacağını düşünmemiştim şok oldum.Aynı şekilde The Lego Movie inanamadım.En iyi erkek oyuncu katagorisi zaten tam bir rezillik en büyük şok orda yani David Oyelowo ve Jake Gyllenhaal’ın yerini nasıl Bradley Cooper ve Benedict Cumberbatch alır ya o rezalet rollerle hadi Benedict’i anladık Bradley nedir.Ve Foxcatcher nasıl en iyi filme giremedi anlamış değilim.Daha söylenicek o kadar şey var ki hepsini buraya sığdıramıyacağım sadece açıklandıktan sonra birinin ”That’s fucking joke hear the nominees.”demesini bekledim yani neyse sağlık olsun tarihin en kötü Oscarlarından birini yaşıyacağım galiba.

  Yanıt
 2. Umut

  Jake gyllenhaal’a kazanmayı bilr hajrttiği ve adayların hepsinden 10 gömlek üstün performans seegiledği yıl aday bile göstermemek harbiden ayıptır. Adamı arayıp küfretselermiş bide tam olurmuş. Hele ki American Sniper faciasına bukadar adaylık vermek akademinin ne kadat siyasi ve milliyetçi olduğunu yani kısaca hiçbir şekilde kaile alınmaması gerektiğini gösteriyor.Gelmiş geçmiş en kötü oscar töreni bizi bekliyor gerçi izlemıycem bile..

  Yanıt
 3. Metin

  1. Marion Cotillard için acayip sevindim; kadın gerçekten müthiş oynuyordu.
  2. Jake Gyllenhaal ve Ralph Fiennes aday olsun çok isterdim. Haydi Fiennes biraz uzak ihtimaldi ama pekiyi ya Jake?
  3. Birdman’in kurgu adaylığı alamaması belki de en iyi film ve yönetmen dallarında o kadar da iddialı olamayacağının bir işaretidir.
  4. Whiplash’in aldığı her adaylığa sevindim; ama özellikle kurgu ve ses miksajında bileğinin hakkıyla aday olmuş bence. En iyi film adaylığı da güzel, uyarlama senaryo adaylığı da… Keşke yönetmen dalında da bir şeyler yapsaydı.
  5. Bennet Miller’ın adaylığı filme hiçbir dalda yaramayacak gibi. En iyi film adayı olmayan bir filmin en iyi yönetmen seçilmesi çok zor. Onun yerine Damien Chazelle’i görmeyi yeğlerdim. (Bennet Miller’ın en sevdiğim filmi Foxcatcher olsa bile)
  6. Laura Dern’e de çok sevindim.
  7.Keşke bir sürpriz olsa ve de The Grand Budapest Hotel, en iyi film, yönetmen, orijinal senaryo, prodüksiyon tasarımı, görüntü yönetimi, orijinal müzik , kostüm tasarımı, makyaj ödüllerini alıverse… Kurgu ödülünü Whiplash’a bıraktım ama en iyi film ödülünü de Whiplash alabilir aslında, hatta alsa ya…
  8. Madem Whiplash dedim; oldu olacak en iyi film, yardımcı erkek oyuncu, uyarlama senaryo, kurgu ve ses miksajı dallarında beş kez sahnede görsek Whiplash’ı…

  Yanıt
 4. Mert.

  –> Benim için sezonun en heyecanlı bölümü sona erdi. (Tabi ezbere ödüller verilmezse eğlenceli hale gelebilir.) Marion Cotillard ve Paul Thomas Anderson adaylıklarına delirmekle meşgulüm birkaç saattir! Risk alıp (fanboyluk yapıp) iyi ki her ikisini de çıkarmamışım tahminlerimden yani YEEEES!

  –> Whiplash ise şu an en iyi film kategorisi haricinde tüm adaylıklarında favori durumunda sanki.. Yanılıyor muyum? Merak ediyorum oyuncuları daha ünlü olsaydı veya gişede $100 milyon falan elde etseydi, büyük ödülü kazanma ihtimalinden konuşuyor olur muyduk acaba? Yoksa yine “12 yıllık” filmin gölgesinde mi kalırdı?

  –> Bradley Cooper’dan yeni bir Tom Hanks yaratmaya çalışıyorlar bu arada! Yeter!

  –> Ben genel tablodan memnun kaldım.. Ne diyelim hak eden kazansın! (Hiçbiri kazanamayacak asdfg!)

  Yanıt
 5. Gözen

  Jake Gyllenhaal yerine Steve Carrel’ı görmek benim için en büyük hayal kırıklığı oldu. Oscar’ın Altın Küreyle seçimlerinde bu kadar ters düşmesine çok şaşırdım… Bence bu sene Boyhood’un şansı %50dir…

  Yanıt

Bir Cevap Yazın