Keyfî Drag Race All Stars Tekrarı 5×5

Keyfî Drag Race All Stars Tekrarı 5×5

Biraz nefeslenmeye, hayatımda olup biten her şeyi gözden geçirmeye ihtiyaç duyduğum günlerle sınanıyorum. Ama düştüğüm girdaptan da kurtulmak adına ipin ucunu kaçırdığım uyku saatlerimi fırsat bilerek bir araya Drag Race’i sığdırmayı başardım ve kafamı dağıtmak adına üstüne bir şeyler karalayacağım. Eğer yazıyı tamamladıktan sonra yeterli enerjiyi bulursam Kanada versiyonuyla ilgili de birkaç kelam edeceğim ayrı bir yazı çıkarırım herhâlde. Biz şimdilik dramaların sezonu olmaya devam eden All Stars 5’in en eğlenceli, en entrikalı bölümünü konuşmaya geçelim dilerseniz. Üstüne komplo teorileri yaratılabilecek bolca malzememiz oldu, malum.

Normal sezonlardan farklı olarak All Stars bünyesinde Snatch Game gibi kalıplaşmış bir göreve renk getirmeyi tercih eden RuPaul’s Drag Race yapımcıları, geçen sezonda bir şekilde işlemiş aşklı meşkli versiyonu tekrardan devreye sokmuş. Buraya kadar sağ kalmayı başarmış altı yarışmacımız Ru’yu patlayacak kadar güldürmek üzere iki gruba bölünüp taklit etmeyi seçtikleri ünlüyle doğaçlamaya giriştiler er meydanında. Tommy Dorfman ve bakarken şuurumuzu kaybettiğimiz, allahın büyük lütfu Jeffrey Bowyer-Chapman eşliğinde koyulduk biz de seyire. All Stars 4’teki yarım ağız Caitlyn Jenner ve Barbra Streisand zaferlerinden sonra karnımızı doyuracak bir şeylere ihtiyacımız vardı hepimizin.

Kızlar bizi hayal kırıklığına uğratmadı desem yeridir. Shea Couleé’nin abartıda yeni çığırlar açtığı Flavor Flav yorumu, Alexis Mateo’nun Drag Race izleyicisine Walter Mercado’yu tanıtışı ve bölümün esas kazananı Jujubee, Eartha Kitt taklidiyle Katya – Alaska zirvesini hatırlatacak bir keyif yaşattı. Üçünün de, kurgulanmış hâliyle önümüze konulan materyale bakılırsa, hiçbir fırsatı kaçırmadıkları ve doksandan giren goller attıkları düpedüz ortada. Ru ve prodüksiyonun sırf yeni bir twist olsun diye kazanan haricinde herkesi elemeye çıkardığı yeni sistemin birden fazla birinciye ihtiyaç duyduğumuz bir haftada gelişi de kaderin tatsız bir cilvesi denilebilir. Çünkü birbirinden ayırılamayacak kadar muazzam ve tüm zamanlar listelerinin zirvesini zorlama potansiyeline sahip snatchler servis edildi.

Bu üçlünün aksine kendini bir komedi queeni olarak tanıtmasına karşın bir türlü güldüremeyen Miz Cracker garip bir şekilde franchise’ın en iyi, ancak Snatch Game tarihinin en vasat Lady Gaga tiplemesini çıkardı. Cidden Cracker’ın tanıtımlardaki özgüveni nereye kayboldu ve Juju ile Shea’in gölgesinden kurtulup finale kapak atmayı nasıl başaracak merak ediyorum. Podyumda suratına yerleştirdiği sivilcelerle ilgili de tatsız fikirlerim var; ama oraya çok girmeyelim. Güzellik algısının yıkılmasından Cracker’ın nasıl haberi yoksa Blair da altı etek üstü smokin kılığının gender bending olduğunu sanıyor ne de olsa. Yani altı üstü bir sene önce çekilmiş bir program izliyoruz. Bu kadar çağ dışı ve demode fikirlerin, hele ki sayılıp sevilen drag queenlerden çıkıyor olması… Yorumsuz kalıyorum.

Garip bir şekilde, genel kanının aksine ben India Ferrah’nın Jeffree Star yorumunu bu ikiliye göre bir nebze daha başarılı buldum. Ancak podyumda tercih ettiği kıyafetin mezuniyet balosuyla uzaktan yakından ne alakası vardı onu çözemiyorum. Gerçi genel olarak bakınca Juju ve Alexis haricinde kim görevi tam olarak anlamış, orası da meçhul. Shea’in Sasha Velour/Carrie göndermeli elbisesini de fazla karmaşık bulduğum için jüriyle fikir ayrılığına düştüğüm ilk All Stars 5 bölümü olduğunu belirtmem gerekiyor sanırım. Tabii sezonu Shea Couleé’yi omuzlarımızda taca taşıyarak tamamlamak istediğim için bu gelen bedava görev birinciliğine de asla itiraz etmiyorum.

Yalnız tüm bu kararların, Snatch Game’in ve podyumdaki prezentasyonların haricinde çok önemli bir meselemiz var: India’nın Alexis’le ilgili ortaya attığı, Shea elemeye çıktığında gitmesi için arkasından kampanya yaptığı iddiası. Tarafları dinledik, vücut dillerini takip ettik, kameraların kayıtta olmadığı bir anda olup bittiği apaçık belli bir meseleden içimizdeki Nancy Drewlar ile bir karara varmaya çalıştık ama nafile tabii. Kimsenin doğruluğunu ya da aksini kanıtlayamayacağı meseleler. Bu bir realite şov ve madem bizde istediğimizi asıp kesebiliyoruz mantığıyla yorum yapmadan durmam mümkün mü peki? Asla!

Ben India’ya inanmıyorum yahu. Yani Alexis’in ben Shea’e oy verdim, sen ne yaptın gibi bir soru sormuş olması ve India’nın bunu abartılı bir yere taşıması gibi geliyor tüm bu müsamere. Odada bir sürü insan varken, Alexis sadece India’dan mı oy dilenmiş yani? Bir de bunu tam da gideceği gün etekleri tutuşmuşken anlatmasıyla sıkıntı yaşıyorum. Madem vicdanın rahatsız idi, bugüne kadar neredeydin ablacığım? Alexis’i de gerçi kendi sezonundaki uyanıklıkları ve drama seviciliğiyle değerlendirmeye alırsak çok masum biriymiş gibi muamele gösteremem. Yine de bu olay özelinde India’nın Las Vegas geçmişini de göz önünde bulundurarak, delusion diyorum. Convince yourself!

KDRAS Tekrarı: Untucked

  • Bölümün en şıkı ilk kez RuPaul idi bu hafta. Zaldy’le arası mı bozuldu nedir? Dört haftadır giydiklerine mehleyip duruyoruz.
  • Keşke All Stars 4’ü Manila kazanmış olsaydı da, şimdi Shea ve Juju eş birinciler olup tarihe geçebilseydi. Üzüleceğim hangisi kaybederse kaybetsin.
  • Boogerlar gidince sezon nasıl şenlendi ama değil mi? Sıra Blair’da. O beyaz gürültüyü de gönderirsek önümüz düzlük.
  • Pit Stop izliyor musunuz? İzliyorsanız Bob the Drag Queen’e ne kadar âşıksınız?
  • Vanessa Vanjie Mateo’nun lip sync suikastçısı kabul edildiği bir dünyada yaşamak istemiyorum.
  • Yvie vs India > Alyssa vs Shea > Vanjie vs Shea > Morgan vs Cracker > Monet vs Juju
  • Ve hayır, kazanan hariç herkesin elemeye çıkarıldığı yeni kuraldan hiç ama hiç hoşlanmadım. Skor kartlarının ağzına tükürecekler. İstatistiklerle böyle oynamaya hakkınız yok!
  • Jeffrey Bowyer-Chapman’ın kölesi olmak istiyorum. Al söyledim işte. Beni kölesi yapsın. Bu kadar netim.

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐: Shea Couleé, Jujubee
⭐⭐⭐: Miz Cracker, Alexis Mateo
⭐⭐: Ongina, Mariah, India Ferrah
: Mayhem Miller, Blair St. Clair, Derrick Barry

Ben jüri üyesi olsaydım…

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8
Alexis Mateo HIGH HIGH SAFE SAFE HIGH      
Blair St. Clair SAFE LOW LOW BTM2 BTM3      
India Ferrah WIN BTM2 BTM2 LOW BTM3      
Jujubee SAFE HIGH WIN SAFE WIN      
Miz Cracker HIGH SAFE SAFE WIN BTM3      
Shea Couleé SAFE WIN SAFE HIGH WIN      
Mayhem Miller BTM2 SAFE LOW BTM2        
Mariah SAFE SAFE BTM2          
Ongina LOW BTM2            
Derrick Barry BTM2              

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.