Keyfî Drag Race Tekrarı 13×4: Bu Lip Sync’in Katili Sensin

Keyfî Drag Race Tekrarı 13×4: Bu Lip Sync’in Katili Sensin

Ne hafta ama… Birleşik Krallık’ta Drag Race’in ikinci ayağı tüm zamanların en iyi sezonu olma yolunda emin adımlarla ilerliyor derken nihayet hep birlikte yarışma fırsatı yakalayan 13. sezon kızları da zirveye ortak olacağının sinyallerini verdi. Meğer bütün sıkıntı herkesi daha iyi tanıyabilmemiz adına yapılan çifte (hatta tripleks diyelim) prömiyerdeymiş. Kapıdan girdikleri anda cenk eyleyen kızçeler ikiye ayrılmış olmanın acısını bu bölümde çıkarttı ve kastın birlikte oluşturduğu dinamiğe dair bir fikir sahibi olabildik sonunda. Drag Race’in esas ABD ayağı da bir sonraki haftayı iple çektiğimiz kıvama geldiği için fazlasıyla mutluyum kısacası.

Hemen başa sarıp konuşalım… Elliott’ın yarışmadan elenmediğinden bihaber Pork Chop Loading Dock ekibi yüzleşmede ufak bir şok ve tabii Elliott’ın damar yoklaması sayesinde gerilim yaşayarak açtı haftayı. Tamisha had bildirmede kanişler arasından sıyrılan pitbull olmaya koyduğu adaylıkla bir güzel cevabını verdi; ama buradan daha fazla drama sağmazlar herhâlde. Zaten Elliott’ın sinir bozucu sesiyle (Kahmoracığım sana katılıyorum annem, kimse kusura bakmasın.) çok uzun bir yolu olmadığı ortada. Bu hafta bir yayında Symone hakkında yaptığı “Black girl magic ama agresif değil.” yorumuyla minör faşizmini de alarak hangi küçük şehirden geliyorsa oraya dönebilir, hiç özlemeyiz. Ama hiç!

Bu ortadan ikiye bölünme twisti sebebiyle çeşitli gruplaşmaların önünün açılabileceğini bilen RuPaul, ana görev için gerekli üç ekibi kendi oluşturdu bu sefer. Kızçeler eşit bir şekilde dağıldılar, yine asla komik olmayan metinleri bir şekilde RuPaul’un zorlama kahkahalarının muhattabı edebilmek adına mübalağayla oynadılar. Yani genel anlamda yorumlar yaparız tabii de Ru’nun çalışma odası görüşmeleri sırasında verdiği tepkiler daha çok ilgimi çekiyor benim. Mesela Utica’ya gülerken neredeyse patlıyordu. Tamisha’yı küçük düşürmek için çabaladı. Gottmik’e ufak bir test uyguladı. Değişik… Kafasının içerisinde ne olduğunu çözmeye çalışmaktan bıktım biraz. Fakat bir taraftan da kızçeleri böyle zorlaması doğru olanı galiba. Psikolojik şiddete dönüşmeden en iyileri olabilmek adına ittirmek diye yorumlamak istiyorum.

Güleniniz var mı diye çok sorgulamadan o küçük skeçlere de girişeyim tabii… Symone, Gottmik, Kandy Muse, Olivia Lux, Rosé ve bir nebze de olsa Utica Queen akılda kalıcı işler çıkarırken Kahmora Hall, Elliott with 2 T’s, Joey Jay, LaLa Ri tamamen yok oldu kalabalıkta. Yalnız Denali’ye verilen tepkiyi ve lip sync ikilisi için seçilmesini açıkçası ben anlamlandıramadım. Ortada o kadar kötü bir performans olmadığı gibi neredeyse herkesin noot sularında yüzdüğü podyumda da beğendiğim sayılı kostümlerden birine sahipti. O yüzden burada jüriye katılmadığımı belirtmem gerek. Fakat oturmaya mı geldik dedirten lip sync performansıyla da iyi ki jüri zevksiz de buna şahitlik edebilme fırsatı yakaladık dedim. Görmezden geldiğim ve hırsını biraz yorucu bulduğum Denali’yi Top 5’ta görmek için kolları sıvamış bulunuyorum artık. İstiyorum, çok istiyorum!

Dediğim gibi haricinde podyumda benim ilgimi çeken çok bir şey olmadı. Symone’un kendi kültürünün en iyi parçalarını bir üst kademeye taşıyarak çıkardığı looklar can yakmaya devam ediyor. Yıldızlık mertebesindeki yerinin yeniden onaylandığı bu bölümle birlikte yer aldığı bütün epizotlarda galibiyeti elde etmiş olmasıyla yeni bir rekora imza attı siyah büyücümüz. Öyle bir parıldıyor ki kastın içerisinde, ondan başka kim şampiyon olabilir kestiremiyorum. Gottmik’in Crystal Methyd gibi bir açılma, kendini rahat bırakıp bu yolculuktan zevk alma hikâyesine ihtiyacı var çünkü. Ne yazık ki Symone sahnedeyken Mik gibi şahsına münhasır bir drag queen bile ilgiyi üzerine çekemiyor.

Kandy’nin canım ama ne yapıyorsun dedirten makyajı ve kostümü, Olivia’nın crafty şıklığı, Rosé’nin üst üste mevcut kostümlerine tül yapıştırmış gibi duran kılığı, Tamisha’nın şimdiden bıktıran döpiyes dragine de ufaktan dokundurmuş olayım. Şu Joey Jay durumu da biraz kafamı kurcalamakta. Out of drag hâline hep birlikte çok yükseldiğimiz için en zayıf halka olduğunu unutuyoruz gibi hissediyorum. LaLa’nın kılığıyla aldığı övgüler de ayrı bir garip. Belki yüzüne çok parlak bir ampül tutulmuş gibi duran makyajını takdir edebilmemiz için Atlanta’ya gitmemiz gerekiyordur. Ve Tina Burner… Bu bölüm ne yaptı, ne giydi, niye oradaydı hatırlayan var mı? İlgim giderek azalıyor.

Kısmen yanlış alınmış kararlarına karşın dördüncü bölüm itibariyle 13. sezonun da kendi ritmini bulabilmiş olmasından çok mutluyum. Zayıf halkalar belli artık. LaLa, Joey, Tamisha ve Elliott ilk etapta göndermemiz gereken isimler. Sonrasında da umuyorum ki Utica, Tina, Rosé ve artık geri kalanlardan da bir karma yapılarak gönderilir. Güzelliği ve Mackie bebeği markasına pek uygun kostümleri haricinde Drag Race dünyasına getirebileceği yeni bir şey olmayan Kahmora’ya veda ederek açtık artık kapıları. Zaten haftaya balomuz var. Her şeyini kendi dikmesiyle övünenlere teste tabi tutar, bütün yardımı silikon tabancasından alanların düşüşünü izleriz. Haftaya görüşürüz anacım, byeeee!

KDRT: Untucked

  • Drag Race hakkındaki yazılarım yetmediği için podcastine de başlıyorum Geyik başlığı altında, haberi olmayanlara tekrardan ileteyim. İlk bölüm konuğumda ufak bir değişiklik oldu. Matt Göktuğ Sarı ile (@mattgoktug) yapacağız açılışı. Her hafta da yepyeni isimler aramızda olacak. Surprise surprise!
  • Rosé’yi sevmek için zorlamaya devam ediyorum, ama olmuyor olamıyor sayın seyirciler.
  • Tamisha’dan da çabuk sıkıldım. Pozitif mesajlar verilerek olası ırkçı saldırılara karşı korunmaya alındı; fakat kadrodaki diğer POC queenlere koştuğum kadar koşamıyorum kendisine.
  • Ru’nun Denali’ye lip sync sonrası yaptığı övgü seni birkaç kez daha çıkaracağım buraya hazır ol mesajı gibiydi sanki, değil mi?
  • Tekrardan Denali övelim… Paramedics! Paramedics, make sure she’s okay because I was not ready!
  • Aşırı ünlü konuk jüriler olmaması programı biraz rahatlattı mı, bana mı öyle geliyor?
  • Mik’in trans bayrağının renklerinde bir kostüm giymesini takdir etmekle birlikte bu haftaki lookuna çok düşmemem yüzünden yargılanır mıyım acaba?

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐: Symone, Gottmik
⭐⭐⭐: Kandy Muse, Olivia Lux, Denali
⭐⭐: Utica Queen, Rosé, Tamisha Iman, Tina Burner, LaLa Ri, Joey Jay
⭐: Kahmora Hall, Elliott with 2 T’s

Benim tablom, benim kararım

Yarışmacı 4 5 6 7 8 9 10 11
Denali SAFE              
Elliott with 2 T’s SAFE              
Gottmik SAFE              
Joey Jay LOW              
Kahmora Hall BTM2              
Kandy Muse HIGH              
LaLa Ri BTM2              
Olivia Lux SAFE              
Rosé HIGH              
Symone WIN              
Tamisha Iman SAFE              
Tina Burner SAFE              
Utica Queen SAFE              

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın