FOMO Köşesi

FOMO Köşesi

Geçtiğimiz hafta startını verdiğim dijital bülten FOMO Köşesi bir tuttu, pir tuttu. Kısa sürede tüm zamanların en çok tıklanan bölümlerinden birine dönüştüğü için bu gazla bir süre daha yılmadan devam ederim ben artık. Gülşen’in isyan bayrağı açtığı, Sezen Aksu şarkısının sayısız dile çevirildiği bir enteresan, ama Türkiye standartlarında sıradan sayılabilecek bir haftanın nihayetinde İstanbul kara da teslim oldu. Bu satırları bembeyaz bir manzaraya bakarken karın üzerimdeki tarif edemediğim coşkulu tesirini anlamaya çalışarak yazıyorum. Birlikte kardan birey yapmak isteyenlere de hemen adres vereyim: Zirve. Abla biliyosun sus…

🎞 

NINJABABY
Yngvild Sve Flikke, 2021

Bu yıl üreme eylemiyle alakalı o kadar çok film izledik ki meseleyi aynı yerden ama çok daha alaycı bir biçimde ele alan Ninjababy ilaç gibi geldi. Kuzeye has boşvermişliğiyle geç fark edilmiş bir hamilelik durumundan kurtulmaya çalışan bir kadını konu alıyor. Çok komik, çok da romantik. Kalbini ısıtmak isteyenlere önerilir.

71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin Generation 14plus bölümünde gösterildi. • H Sætre’nin grafik romanı Fallteknikk’ten uyarlama ve hatta filmde animasyon tekniği de kullanılmış. • Avrupa Film Ödülleri’nden En İyi Komedi ödülüyle ayrıldı.

📺

SOMEBODY SOMEWHERE
Hannah Bos & Paul Thureen, 2021

Inside Amy Schumer ile hayatlarımıza giren Bridget Everett’ın başrolünde yer aldığı Somebody Somewhere, matemle gelen varoluş krizinde bir çıkış yolu arayan orta yaşlı bir kadının, huzuru bulmak için kendi klanını arayışı çevresinde geçen çok tatlı bir “küçük şehir” öyküsü.

Yedi bölüm olarak tasarlanan ilk sezonda bölümlerin belli bir kısmını Transparent’tan tanıdığımız Jay Duplass yönetmiş. • Dizinin ilk sezonunun eleştirmenlerden tam not aldığını not düşelim. • Queer pozitif yapımda ünlü drag king Murray Hill de yer almakta.

📚

ANNEMİN KABURGASI
Burçin Tetik, 2020

Annemin Kaburgası’nı okumayan tek bir queer kalmadığına neredeyse emin olsam da temsiliyetin önemini bir kez daha hatırlamama yardımcı olduğu için buraya taşımadan edemedim. Nasıl tanıdık, nasıl bizden… Öyle yerlerden sardı ki beni, kavuşmamızı hiç unutmayacağım.

Tetik, Eşçip isimli öyküsüyle 2015’te Türkiye Bilişim Dergisi Bilimkurgu Öykü Yarışması’nda birinciliği alan ilk kadın oldu. • Annemin Kaburgası’nda da yer alan Yarım Saat ise Kaos GL’in 13. Kadın Kadına Öykü Yarışması’nda özel ödül kazandı. • Velvele’de İlker kuşumun yaptığı söyleşiyi de buradan okuyabilirsiniz.

🎶

FRIENDS THAT BREAK YOUR HEART
James Blake, 2021

Aşamıyorum işte bu albümü aşamıyorum! Çünkü in the end it was friends who broke my heart be cancağızlarım.


BONUS
TikTok kullanıcıları Xiaoman’ı zaten tanıyorlardır diye düşünüyorum. Bir seneliğine Çin’de değişim programında okumuş fakat kültürleri ve dillerini çok benimsediği için bunun üzerine düşerek kendini geliştirmiş deli bir oğlan bu. New York’ta Çin mahallelerine gidip konuşma yetilerini geliştirmek için çabalarken de inanılmaz videolar ortaya çıkarıyor. Kültür yağmacılığının bir türevi gibi düşünülmesin. Aksine çok saygılı ve gerçekten de bütün mücadelesini dil öğrenmek için veriyor. Yeni takıntım kendisi. Üstelik sadece Çin dilleri değil, başka denemeleri de var. Bir göz atın bakalım kanalına…

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın