Takip et

Öne Çıkanlar

Keyfî Drag Race Tekrarı 13×3: Pirzolalar But Tutar

tarihinde yayınlandı.

Perşembe Looking, Cuma Drag Race UK, Cumartesi de ana Drag Race dedim mi demedim mi? Hayatta istikrarlı olabildiğim tek şey blog yahu, tabii ki de sözümü yerine getireceğim. Efendim, sabah gözümü açtığım gibi bilgisayarıma en yüksek çözünürlükte hem esas bölümünü, hem de Untucked’ını indirdiğim 13. serinin yepyeni tekrarı/recapiyle karşınızdayım yine. Ne olmuştu hemen hatırlayalım… Lip synclerle başladık, kızçeler ikiye ayrıldılar. Kaybedenler kendi aralarında birini oylayıp kazananların arasına yolladı ve çalgılı çengili performansı birinci grup verdi. Bu hafta da Pork Chop Loading Dock’ta umutsuzca bekleyen, ilk yenilgilerini aldıkları için kendilerini kanıtlama isteğiyle yanıp tutuşanları izledik.

Dürüst olayım, bu gruptan hiçbir beklentim yoktu. Ne mini şalanj adı altında çatır çutur büyük görev gibi ter döktüren faşon şovda, ne de RuPaul’un bir şarkısına kendi yazdıkları sözlerle katılım gösterecekleri performansta parlayacaklarını düşünmemiştim. Hele ki Symone’lu, Gottmik’li, Olivia’lı şahane ekibin bile ortalamanın biraz üstünde verdiği sınavdan sonra sonunu getirmeyi iple çekeceğim bir bölüme şahitlik edeceğime çok emindim. Ama öyle güzel yanıldım ki, çok mutluyum hâlimden. Kendileri hakkında şüphe ettirdikleri için de domuz pirzolalarına hem özür hem de teşekkürlerimi iletmek istiyorum huzurlarınızda.

Kahmora Hall’un elinin ağır olması anlatısıyla gölgelenen “The Lady and the Vamp” konseptinde tek bir boot kılığın olmadığını söyleyerek gireyim söze. Rosé, Denali ve Kahmora belli ki bu grubun en paralıları. Elbette bu üçlü arasında bir favoriler oyunu oynayarak, sadece elbiseleri üzerinden yargı dağıtmak mümkün. Fakat her daim cilalı gözükeceklerini gayet iyi anladık. Keza yazgısıyla kanlı bıçaklı, kalbi hep alacaklı, üç biyolojik ve sayısız drag çocuğu annesi Tamisha Iman da deneyimin önemiyle bu kızlara acı çektireceğini gösterdi. 49 yaşında olması üzerinden yaş ayrımcılığı kokan majör yorumlar yapılmadığı için mutlu olduğumu da ekleyeyim. Utica… Benim queenim değil asla fakat o estetiği kullananların henüz oturmamış, eksiği bol imajları satmayı alışkanlık hâline getirdiğini düşününce geçer not verebiliyorum. Joey Jay’e de sırf “out of drag” hâli için yeşil ışık yakacağım. Çünkü peruksuzluğundan ziyade silüet olarak hep aynı tarafa yönelmesi ona pahalıya patlayacakmış gibi geliyor.

Kimin dolabındaki parçalarla daha çok yol gidebileceğini ilerleyen haftalarda öğreneceğiz zaten, o yüzden direkt performans kısmına, daha doğrusu hazırlığa geçmek istiyorum. Bir kere bu grupta çok fazla ego vardı, onu kabul etmemiz lazım. Görünen o ki Rosé ve Denali yarışmada bulundukları süreç boyunca hepimizin canını sıkacak. Kimsenin uzman olduğu bir alanda susmasını isteyecek değiliz. Kaldı ki iş sahnede döktürmeye geldiğinde hepimizi bir güzel susturdular. Yalnız bu aşırı bilmişliğin, ben elimi attığım her şeyde mükemmelimciliğin seyirciyi epey ittiği de su götürmez bir gerçek. Kimse kusursuzu görmeye gelmiyor bu yarışta. Köşeler biraz hasar görmüş, gelişmeye açık alan olmalı. Denali ve Rosé her anlamda mükemmel oldukları için de söylemiyorum bunu yanlış anlaşılmasın. Sadece iki queen de gerçekten kendilerini olduklarından çok daha yüksek tepelerde görüyor.

Asıl patlamayı ise koreografinin başarısı ve bu bölümde kullanılan şarkının kulağa daha hoş gelmesi sayesinde yaşadık bence. Dinlenilebilirlik olarak tıpkı geçen sezonun “I’m That Bitch” seviyesinde bir yerlere tekabül ediyor “Phenomenon”. Üstelik kızçelerin hepsi ağızlarından çıkan her kelimeyi anlayabildiğimiz satırlar yazmış. Kahmora Hall hariç… Ah canım Kahmora, aldığı eleştirilerle de bir elbise askısına benzetilerek yerden yere vuruldu, farkında değil. İlk gidenlerden biri olmaya hazır mı acaba? Bob Mackie hayranlığı onu kurtarabileceğe benzemiyor çünkü.

Tip olarak Naysha Lopez’e çok benzettiğim Denali de en önemli yeteneğinin dans olduğunu kanıtlar nitelikte, herkesin altından halıyı bir güzel çekiverdi. Ancak iş komediye, oyunculuğa geldiğinde Denali ne yapabilecek kestiremiyorum. Jürinin dikkatini daha ilk haftadan çekmesine karşın finale giden yolda diğer engelleri aşabileceğine dair derin şüphelerim var. Garip bir şekilde bu gruptan kimseyi de final koltuklarına layık göremiyorum ben bu arada. Her ne kadar Symone’li, Gottmik’li, Kandy Muse’lu ekibi gölgede bırakmış olsalar da Drag Race konsepti içerisinde hangi zaaflarından sınıfta kalacağını kestirmesi kolay drag queenler hepsi. Yanılması bedava mı? Tabii ki de. Spoiler yememiş olmanın rahatlığıyla atıp tutuşlarımı yutmaya hazırım.

KDRT: Untucked

 • Tamisha Imon sezonun ikon ismi oldu şimdiden. Yolu uzun değil belli ki, çünkü sürekli yaşını bahane ederek eskileri anıyor ama anlatıcılığı ve harika pageant elbiseleriyle canımızı okuyacak.
 • Rosé keşke Jan gibi elense 🙁 Ama elenmeyecek, değil mi? Son dakikaya kadar dinleyeceğiz sayın her şeyi bileni.
 • Out of drag Joey Jay’i istiyorum. Koli olarak. Bu kadar da net. Sabah akşam. OF.
 • Utica’nın dindar tarafı ilgimi çekiyor. Kendisini umursamamaya devam etsem de bu tip bir kafayı hiç görememiştik Drag Race sahnesinde. Bakalım neler saçmalayacak…
 • Nicole Byer bütün yarışmaları sunsun dilekçeme imza atmak isteyenler lütfen bana ulaşsın!!!1!!
 • RuPaul ne kadar güzeldi bu bölümde… Kafayı yedim, çığlık attım televizyona!

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐: Symone, Gottmik, Kandy Muse
⭐⭐⭐: Olivia Lux
⭐⭐: Tamisha Iman, LaLa Ri, Utica Queen, Rosé, Denali, Joey Jay, Tina Burner
: Elliott with 2 T’s, Kahmora Hall

Devamını oku
4 Comments

4 Comments

 1. Selin K

  16 Ocak 2021 at 18:39

  Reditten spoilerları okuyup burda ona göre yorum yapmasan keşke 🙂

  • Umur

   16 Ocak 2021 at 18:41

   Shady olunmaya çalışılmış ama All Stars 6 haricinde sıfır spoilerlıyım bu yıl.

 2. Abdullah

  16 Ocak 2021 at 19:24

  Utica’ya karşı önyargılıydım ama Tamisha gibi kıyafetlerinin çoğunu kendisinin yaptığını öğrendiğimde direk yelkenleri suya indirdim dayanamıyorum kendi el emeğiyle sahneye gelen queenlere geçen sene Jaida’ya da ilk ısınmam bu şekilde olmuştu

  • Umur

   16 Ocak 2021 at 19:25

   Ben de UK’i izlerken Ellie Diamond’a tam olarak bu sebepten biraz ısındım 🙂

Yorum yazın...

Oscar Boy sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin